12 łatwych sposobów na uzyskanie większej liczby recenzji Google

Z praktycznego punktu widzenia to co klienci mają do powiedzenia o Twojej firmie, ma większe znaczenie niż to, co Ty masz do powiedzenia o swojej firmie, bez względu na to, jak świetne są Twoje usługi lub jak dobrego copywritera zatrudniłeś do napisania Twojego przekazu na stronie internetowej. Wiedząc, jaką wartość konsumenci przykładają do opinii klientów, Google uwzględnia je w swoim lokalnym algorytmie rankingu. Nie tylko pod względem ilości, ale także jakości tych opinii / recenzji.

Opinie Google wpływają na Twoje możliwości pozyskiwania nowych klientów nie tylko przez Twoją reputację, ale także przez pozycję. W tym artykule omawiam 12 skutecznych kroków, które możesz wdrożyć, aby uzyskać stały napływ pozytywnych recenzji w Google na temat Twojej firmy lub usług. Znajdziesz tu między innymi:

 • znaczenie i wpływ opinii Google
 • najlepsze i najskuteczniejsze sposoby na uzyskanie większej liczby recenzji w Google
 • przykłady tych strategii

Jeśli więc chcesz poprawić swoją reputację i pozycję zapraszam do czytania.

Korzyści z większej liczby recenzji biznesowych Google

Recenzje w Google mogą być szybkim i prostym procesem, a korzyści będą trwałe. Im więcej osób wystawi opinię w Google o Twojej firmie, tym więcej będziesz w stanie osiągnąć w zakresie celów biznesowych. Jeśli nie kładziesz jeszcze nacisku na opinie w Google, nadszedł czas, aby to zmienić i nadać im priorytet w lokalnej strategii marketingowej. Oto kilka faktów i statystyk, które to potwierdzają:

 • Więcej recenzji, więcej leadów
  Czy wiesz, że 88% konsumentów ufa recenzjom online tak samo jak osobistym rekomendacjom? Tworzenie opinii zwiększa prawdopodobieństwo, że wyszukiwarka Google zainteresuje się Twoją firmą po jej znalezieniu.
 • Więcej pozytywnych opinii, większa sprzedaż
  Klienci czytają recenzje przed podjęciem decyzji o zakupie. W rzeczywistości czytają co najmniej 10 recenzji, zanim czują się pewnie w podjęciu decyzji. Im więcej masz opinii klientów w Google, tym większe prawdopodobieństwo, że nowy klient zdecyduje się skorzystać z Twoich usług
 • Lepsze opinie, wyższa pozycja
  Google „nagradza” firmy, które mają częste i pozytywne recenzje. Są one zdecydowanie lokalnym czynnikiem rankingowym SEO, co potwierdza samo Google.

Jak rozpocząć zbieranie opinii w Google?

Bardzo ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że aby uzyskać recenzje Google, pewne warunki muszą zostać spełnione:

 1. Znać zasady zbierania opinii w Google – innymi słowy musisz przestrzegać warunków korzystania z Google. W skrócie nie możesz oferować żadnych nagród za pozostawienie opinii;
 2. Twoja firma musi być „Miejscem” w mapach Google – dzięki temu uzyskasz profil firmy w Google, na którym klienci będą mogli dodawać opinie;
 3. Musisz zweryfikować swój profil firmy w Google – stworzenie „Miejsca” w mapach Google (co automatycznie tworzy profil firmy) nie daje Ci kontroli nad tym miejscem. Musisz utworzyć konto Google Moja Firma i zweryfikować własność profilu swojej firmy za pomocą tego konta.

O tym jak stworzyć Profil Firmy w Google dowiesz się tu.

Powyższe kroki są kluczowe, które umożliwiają zarządzanie napływem recenzji, które uzyskasz po wdrożeniu przykładowych taktyk przedstawionych w tym artykule.

Jak uzyskać więcej recenzji w Google?

OK, zatem wiesz już jaki wpływ mają opinie w Google na Twoją reputację i pozycję w rankingu oraz masz zweryfikowany profil firmy, nadszedł czas, aby uzyskać więcej opinii. Poniższe 12 kroków pomoże Ci to zrobić.

1. Podstawowe kroki

Napisanie opinii w Google zajmuje klientowi około minuty. Wystarczająco łatwe, prawda? Ale aby to zrobić, klient musi:

 1. Otworzyć Mapy Google
 2. Znaleźć Twoją firmę
 3. Kliknąć na nią, aby wyświetlić profil
 4. Przewinąć w dół do sekcji opinii
 5. Kliknąć „napisz opinię”

Więc to wcale nie będzie szybki proces, gdy Twój klient zapyta się jak może wystawić Tobie opinię, a Ty opowiesz mu powyższe 5 kroków. Zamiast tego lepiej byłoby powiedzieć

Wejdź na moją stronę internetową. W stopce jest przycisk do zostawienia opinii o mojej firmie w Google.

2. Tworzenie odnośnika do opinii w Google

Ułatwienie możliwości pozostawienia opinii w Google dla klientów to podstawa. Aby to zrobić musisz zacząć od pozyskania odnośnika do opinii Google.

Link do opinii jest widoczny w Menedżer Profilu Firmy.

link opinie google

Po kliknięciu w przycisk do udostępnienia formularza opinii (3) otworzy się pop-up z bezpośrednim odnośnikiem

link opinie google 1 1

Ten link skopiuj do schowka i przejdź do następnego kroku.

3. Skracanie odnośnika Google

Link do opinii może posłużyć do umieszczenia go na stronie internetowej jako przycisk lub hiperłącze w tekście. Istnieje jednak wiele metod uzyskiwania recenzji Google w trybie offline. W tych przypadkach link, który wygenerowało Google będzie strasznym bólem oka. To nie zadziała. Więc skorzystaj z bezpłatnego narzędzia do skracania linków, np. bitly.com, dzięki któremu możesz skrócić i dostosować link.

Załóż bezpłatne konto na bitly.com. Następnie zaloguj się i skróć link do opinii Google wg poniższego poradnika video.

Teraz, gdy masz ładny link odnośnika do recenzji w Google, nadszedł czas, aby przyjrzeć się różnym sposobom prezentowania tego linku klientom, aby uzyskać więcej opinii Google dla Twojej firmy.

Jeśli klient chce wystawić opinię o Twojej firmie, prawdopodobnie pierwszym miejscem, w którym spojrzy, jest Twoja witryna. Zapewnij jasne i pozbawione bałaganu wezwanie do działania, które jest intuicyjnie łatwe do znalezienia, jak w poniższym przykładzie:

opinie google na stronie internetowej

W powyższym przykładzie kliknięcie „Write a Review” przenosi użytkownika bezpośrednio do sekcji opinii w Profilu Firmy w Google.

5. Stwórz stronę z opiniami Google w swojej witrynie

Chociaż sekcja na stronie z powyższego przykładu działa dobrze, to poświęcenie całej strony na recenzje Google dostępne z głównego menu może być jeszcze lepszą formą. Strona taka powinna zawierać zarówno wezwanie do napisania opinii, jak i istniejące opinie. Nie tylko zachęci ona potencjalnych klientów do zostania klientem, ale także stanowi dodatkową inspirację dla istniejącego klienta do napisania recenzji.

Możesz wypełnić swoją stronę z recenzjami za pomocą zrzutów ekranu, ale najlepiej, gdyby opinie były w formie tekstowej. Powodem tego jest to, że recenzje są często bogate w słowa kluczowe, więc umieszczenie ich w witrynie w sposób, który roboty indeksujące Google mogą „czytać”, stanowi świetną strategię SEO dla małych firm.

Mając to na uwadze, możesz wymyślić szablon, w którym możesz skopiować i wkleić tekst. Istnieją również platformy i wtyczki, które umożliwiają automatyczne agregowanie opinii Google na swojej stronie internetowej.

Przykładowo na stronie hosting WordPress używam wtyczki WP Social Ninja. Sprawdza się świetnie i ma sporo opcji, które pozwolą agregować opinie z różnych źródeł, nie tylko Google.

Oprócz lub zamiast posiadania dedykowanej strony dla recenzji Google (lub ogólnie recenzji) w swojej witrynie, możesz również umieścić ją w stopce witryny. W ten sposób nie musisz się martwić decydowaniem, gdzie umieszczać lub nie umieszczać CTA. Możesz użyć w tym celu zwykły link tekstowy, menu w stopce, przycisk lub element graficzny

google review

7. Stwórz karty „napisz recenzję”

To idealnie sprawdzi się dla firm stacjonarnych, gdzie klienci odwiedzają miejsce lub dla sklepów internetowych. Karty te mogą być przykładowo dołączane do rachunku w restauracji lub do zamówienia ze sklepu internetowego. Pomysłów na tę formę jest mnóstwo, poniżej przykładowa karta

Landscape Business Review Card template by stockhero P1

Mając takie karty (np formatu wizytówki) możesz również ją wręczyć i poprosić o opinię każdemu klientowi, z którym masz kontakt osobisty. To może okazać się przydatne dla szerszego grona usługodawców i sklepów.

8. Podkreśl klientom, jak szybko i łatwo jest to zrobić

Już wiesz, jak łatwo jest zostawić opinię w Google, ale Twoi klienci mogą tego nie wiedzieć. Warto jest zachęcać do recenzji, pomocne może być:

 • Powiedzenie im, że mogą wystawić ocenę w postaci gwiazdek bez pisania czegokolwiek (lepsze to niż nic);
 • Przypomnij im, że ich recenzja to może być jedno lub dwa zdania;
 • Używaj terminologii typu „zostaw krótką recenzję” zamiast „napisz swoją opinię o naszej firmie”, ponieważ może to wydawać się mniej uciążliwe.

9. Poproś o opinie w mediach społecznościowych

Platformy mediów społecznościowych świetnie nadają się do marketingu konwersacyjnego. Opublikuj zrzut ekranu swojej najlepszej recenzji i poproś klientów o pozostawienie własnych opinii (w tym przejrzystego i prostego linku do recenzji Google). Przypomnij swoim obserwatorom, że jest to dla nich okazja, aby przedstawić komuś podobnemu do nich korzyści, jakie odczuwają podczas pracy z Twoją firmą.

opinie google facebook

10. Uzyskaj opinie Google od partnerów i dostawców

Dostawcy i partnerzy mogą nie być klientami, ale mogą zaświadczyć, jak wygląda regularna współpraca z Tobą. Mogą też być bardziej skłonni do wystawienia opinii biznesowej w Google, jeśli najpierw napiszesz ją dla ich firmy.

11. Odpowiedz na uzyskane opinie w Google

Odpowiadając na opinie klientów w Google, informujesz nowych potencjalnych recenzentów, że słuchasz opinii klientów i że warto poświęcić im czas na napisanie własnej opinii. Są dwa sposoby, dzięki którym odpowiadanie na recenzje może zwiększyć liczbę recenzji.

 • Pozytywne opinie – konkretne, terminowe i wdzięczne odpowiedzi na pozytywne recenzje zaowocują większą liczbą pozytywnych recenzji
 • Negatywne opinie – szybkie i uprzejme odpowiadanie na negatywne recenzje i faktyczne rozwiązanie problemu może często skutkować przekształceniem negatywnej recenzji w pozytywną

Dodanie linku do recenzji swojej firmy w Google w podpisie e-mail to świetny sposób, aby poprosić o więcej recenzji Google bez pytania!

Ta metoda szczególnie sprawdzi się, jeżeli na co dzień komunikujesz się z klientami za pośrednictwem poczty email. Zwłaszcza w przypadku wsparcia dla konsumentów.

Czy to sprawdzi się u każdego? Możliwe, że tak. Nic nie zaszkodzi dodać do stopki email krótką linijkę tekstu w stylu „Podziel się opinią o [nazwa firmy] z innymi” (oczywiście ta linijka to link do opinii w Google)

Spraw, by opinie biznesowe Google stały się nawykiem

Faktem jest, że konsumenci ufają temu, co mają do powiedzenia inni konsumenci. W rzeczywistości wiele osób uważa, że recenzje opublikowane przez nieznajomych są tak samo wiarygodne, jak osobiste rekomendacje. Wykorzystaj to na swoją korzyść. Wyrób nawyk proszenia klientów o zrecenzowanie Twojej firmy w Google. Dopóki zrobisz to tak prosto, jak to tylko możliwe, prawdopodobnie będziesz mieć więcej recenzji biznesowych Google wyświetlanych w Twojej wizytówce. Więcej recenzji oznacza, że będziesz czerpać korzyści z rankingu, reputacji i przychodów, jakie ma do zaoferowania „wizytówka Google”.

Podsumowując

 1. Zweryfikuj swoją firmę w Google
 2. Powiedz klientom jak zostawić opinię
 3. Stwórz prosty link do opinii w Google
 4. Zamieść link do opinii na swojej stronie internetowej
 5. Stwórz stronę z opiniami
 6. Dodaj link do opinii w stopce strony internetowej
 7. Wydrukuj karty „napisz recenzję”
 8. Podkreśl prostotę napisania opinii
 9. Wykorzystaj media społecznościowe
 10. Uzyskaj opinie od partnerów, dostawców i obserwujących w social media
 11. Odpowiadaj na opinie
 12. Dodaj link do opinii w Google do maila

Wyzwanie

Wzmocnij widoczność swojego profilu firmy w Google

Od teraz przez miesiąc pozyskaj opinie od dotychczasowych klientów w Google. W komentarzu pod artykułem podziel się rezultatami i dołącz link do profilu Twojej firmy w Google. Oczywiście jeżeli to nie tajemnica, to napisz jaka metoda pozyskania opinii była najskuteczniejsza.

Aby ułatwić Tobie pozyskanie opinii przygotowałem 3 grafiki do zamieszczenia na stronie www.

pozyskaj opinie google
Czy wiesz, że udostępniając ten artykuł pomagasz mi? Dziękuję za Twoje wsparcie.

Darmowa Subskrypcja

Zapisz się do darmowego newslettera i zyskaj przedpremierowy dostęp do nowych artykułów oraz szkoleń i ofert specjalnych

4 komentarze

 1. Dzięki za ten tekst!
  Zacząłem od niedawna trochę bardziej „cisnąć” klientów o opinie, dopisuję małą prośbę o to w mailach gdy oddaję gotowe zdjęcia i co kilka dni mam nową ostatnio. Nie wpadłem na to by dodać taką opcję bezpośrednio do strony, trzeba zrobić. 😀

  Moja wizytówka: https://bit.ly/3MFOTO-LoveStories

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *