Geotagowanie zdjęć – Twoje lokalne SEO ma znaczenie!

Pojawienie się Twojej firmy na pierwszej stronie wyników wyszukiwania w Internecie to niekończące się wyzwanie. Wieczna walka z konkurencją z Twojej branży i regionu.

Google, Bing, Yahoo używają różnych metod i tajemniczych algorytmów do określania, które strony www są im odpowiednie. Te parametry stale się zmieniają. Jak więc nadążyć za tymi zmianami w SEO i dostosować się do nowych strategii stosowanych przez gigantów wyszukiwania w Internecie?

Najłatwiejsza droga to zatrudnienie wiarygodnego i znającego się na rzeczy eksperta w zakresie marketingu i lokalnego SEO. Trudniejsza opcja to samodzielnie walczyć o lokalne SEO, ale to też najtańsza opcja.

W tym artykule pokażę Tobie jak możesz zwiększyć swoje szanse w lokalnym SEO. Jak zwiększyć pozycję w lokalnych wyszukiwaniach stosując prostą metodę – geotagowanie.

Co to jest geotagowanie i dlaczego jest ważne?

geotagowanie lokalne seo

Geotagowanie to proces dodawania precyzyjnych globalnych danych dotyczących pozycji, takich jak określona szerokość i długość geograficzna, do witryny internetowej lub obrazu w Internecie.

Użytkownicy Twojej witryny nie widzą tych informacji, ale wyszukiwarki czytają, katalogują i analizują te dane przeszukując sieć. Geotagowanie pomaga wyszukiwarkom łączyć Twoje zdjęcie z lokalizacją tego, co przedstawia lub gdzie i kiedy zostało zrobione, lub jednym i drugim. Możesz ustawić geotagowanie na konkretną wybraną lokalizację, z uwzględnieniem określonych współrzędnych szerokości i długości geograficznej.

Umówmy się, to nie jest żadna nowość, ale idę o zakład, że tego nie robisz. Geotagowanie jest stosowane od lat. Natomiast znaczenie geotagów rośnie! Szczerze, to powoli zaczyna być konieczność. Coraz więcej potencjalnych klientów wyszukuje informacje na urządzeniach mobilnych. Wyszukiwarki internetowe uwzględniają aktualną lokalizację osoby w dostarczanych przez nią wynikach wyszukiwania.

Ponadto wyszukiwania w Internecie są coraz bardziej szczegółowe i wyrafinowane. Twoi klienci chcą zawęzić tysiące wyników wyszukiwania do tych, które są dla nich najbardziej odpowiednie. Jeśli nie masz w swojej witrynie informacji o geotagowaniu, nie zajmujesz tak wysokiej pozycji w rankingu, jak konkurencja, która posiada geotagi.

W jaki sposób geotagowanie może mi pomóc?

geotag local seo

Geotagowanie jest szczególnie ważne w przypadku rankingu z lokalnymi wynikami wyszukiwania. Jeśli Twoje studio fotograficzne ma siedzibę w Poznaniu, nie zależy Ci na znalezieniu klientów w Krakowie, Elblągu czy też w Rzymie.

Chcesz, aby ludzie w Twojej okolicy znajdowali Twoją firmę. Owszem, będzie miło, gdy ktoś w Białymstoku znajdzie Twoje studio fotograficzne w internecie, ale prawdopodobnie nie będzie ono dla niego zbyt istotne. Jest jeszcze mniej prawdopodobne, że klikną Twoją witrynę lub skontaktują się z Tobą.

Aby rozwijać lokalną firmę, potrzebujesz lokalnych wyników wyszukiwania w internecie. Musisz znaleźć klientów w swojej okolicy. Większość ludzi szuka produktu lub usługi, gdy ma rzeczywistą potrzebę, a nie tylko przelotne zainteresowanie. Tak więc pojawienie się na szczycie rankingu wyników wyszukiwania internetowego oznacza, że ​​jesteś przed oczami kogoś, kto potrzebuje Twoich usług. Z geotagowaniem, pojawisz się przed oczami kogoś, kto szuka lokalnych usług.

Załóżmy, że Twój potencjalny klient szuka fotografa ślubnego w Szczecinie. Wyszukiwarka będzie łączyć te wyszukiwane hasła, aby przedstawić wyniki osobie. Najpierw wyszuka fotografów, potem tych, którzy zawierają frazę ślubny, a następnie uszereguje je według tego, jak blisko Szczecina są.

Wyszukiwarka będzie musiała szukać informacji o lokalizacji w Twojej witrynie, aby określić, gdzie fizycznie znajduje się Twoja firma. Może znaleźć te informacje na stronie „O mnie” lub „Skontaktuj się z nami”, ale może to nie być ta sama strona, na której znajduje się wyrażenie „ślubny” w Twojej witrynie. Wyszukiwarka może odłączyć Twój adres i lokalizację od Twoich usług lub może błędnie zinterpretować te informacje.

Nawet jeśli tworzy połączenie między stronami Twojej witryny, inna witryna z wyraźnymi informacjami o lokalizacji będzie nadal zajmować wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania, ponieważ wyszukiwarka będzie miała większe zaufanie do tej lokalizacji.

Oczywiście takie geotagowanie otwiera drogę do licznych opcji, może to być pomocne przy tworzeniu blogów/stron z różnych lokalizacji, w których pracujesz / świadczysz usługi.

Zalety geotagowania zdjęć?

Geotagowanie pozwala umieścić wszystkie kluczowe informacje w jednym miejscu, wraz z obrazem, co zwiększy Twoje wyniki SEO. W jaki sposób?

Zwiększa wskaźniki zaufania do wyszukiwarek

Informacje o lokalizacji na zdjęciu na tej samej stronie internetowej, na której znajduje się opis usług Twojej firmy, zwiększą zaufanie wyszukiwarki do wyników, które dostarcza. Wyszukiwarka będzie mieć pewność, że Twoja firma rzeczywiście znajduje się w fizycznej lokalizacji, która została uwzględniona w zapytaniu wyszukiwania.

Zwiększa ranking witryny dzięki wyszukiwarkom

Witryny zawierające obrazy z geotagiem zajmują wyższe pozycje w analizie wyszukiwarek. Dodatkowo poprawnie nazwany i opisany obraz poprawią zdecydowanie ranking.

Wyszukiwanie obrazów

Czy zauważyłeś, że możesz wyszukiwać obrazy w większości wyszukiwarek? Twoja witryna i firma nie pojawią się w wyszukiwarce grafiki, jeśli nie masz dobrych, wyraźnych i otagowanych obrazów. Obrazy z geotagami pojawią się na górze strony w przypadku wyszukiwania lokalnego, co sprawia, że ta strategia ma kluczowe znaczenie.

geotagowanie zdjecia photos mac
Geotagi w bibliotece zdjęć z iPhone

Możliwości dodania większej ilości metadanych

Metadane to “dane o danych” i są podstawą tego, czego wyszukiwarki używają w swoich algorytmach, które określają ranking i wyniki. Obrazy oferują niezliczone sposoby na podniesienie pozycji witryny. Najważniejsze z nich:

Tytuł obrazu lub nazwa pliku. W nazwie pliku obrazu powtórz nazwę i lokalizację firmy. Każda wzmianka poprawia ranking. Twoi użytkownicy nie widzą nazwy pliku, ale wyszukiwarki tak. Wzmianka o tym w różnych miejscach, na przykład w tekście i tytule obrazu, również poprawia wynik.

Alternatywny tekst obrazu. Wielu projektantów stron internetowych zapomina o wpisaniu informacji w tym polu. Tekst alternatywny pomaga osobom z wadami wzroku, zapewniając czytnikom ekranu tekst opisujący obraz. Zawiera informacje dla tych, którzy używają przeglądarek tekstowych lub w przypadku, gdy obrazy po prostu nie ładują się z jakiegokolwiek powodu. Tekst alternatywny dla obrazów to kolejny sposób na wzmocnienie informacji specyficznych dla lokalizacji dla Twojej firmy. To generalnie dłuższy temat i napewno pojawi się na blogu.

Podpisy i słowa obok zdjęcia. Obrazy mogą zawierać podpisy, co jest kolejnym miejscem, w którym można dodać niezbędne słowa kluczowe i informacje o lokalizacji. Wyszukiwarki przeglądają tekst znajdujący się obok obrazu na stronie internetowej, aby zebrać więcej informacji o obrazie, samej witrynie i jej znaczeniu. To tak zwane description.

Geotagowanie danych. Geotagowanie jest dodawane automatycznie do wielu zdjęć zrobionych smartfonami lub nowoczesnymi aparatami cyfrowymi wyposażonymi w GPS. Dane są osadzane w samym zdjęciu i obejmują informacje, takie jak miejsce i czas wykonania zdjęcia oraz za pomocą jakiego urządzenia zdjęcie zostało wykonane. Możesz łatwo dodać geotagowanie do swojej witryny, dodając obrazy, które zawierają już dane geotagowania.

Jak dodać dane geotagowania do zdjęć i obrazów?

Pierwszym i najłatwiejszym sposobem upewnienia się, że wszystkie Twoje zdjęcia są opatrzone geotagami, jest upewnienie się, że wszystkie zostały zrobione za pomocą nowoczesnego urządzenia obsługującego GPS. Dobrze się do tego nadają smartfony lub aparaty cyfrowe.

Te urządzenia mają domyślnie geotagowanie zdjęć i obrazów i automatycznie osadzają współrzędne GPS i nazwaną lokalizację, jeśli jest dostępna. O ile nie wyłączyłeś ustawień lokalizacji w telefonie, wszystkie nowe zdjęcia będą zawierały te dane.

Po prostu prześlij je do swojej witryny i wykonaj powyższe kroki, aby dodać dodatkowe informacje dotyczące nazwy pliku obrazu i tekstu alternatywnego, a będziesz na najlepszej drodze do ulepszenia SEO.

Zdjęcia zrobione przez profesjonalnego fotografa prawie zawsze będą zawierały informacje geotagów. Albo i nie. Raczej nie. Tu zaczynają się schody, komplikacje i problemy. Kwestia geotagów od profesjonalnego fotografa, zależy od profesji tego fotografa. Fotograf, który tworzy zdjęcia reporterskie dla magazynów online, gazet itd z pewnością dba o geotagi. Natomiast fotograf ślubny, rodzinny, który tworzy zdjęcia bezpośrednio dla klienta raczej nie wie co to są geotagi i jak je stworzyć.

Te informacje można łatwo dodać za pomocą oprogramowania fotograficznego do edycji zdjęć, takiego jak Adobe Lightroom.

lightroom geotaging gps
Zdjęcia w Lightroom z drona DJI Mavic Pro 2 – geotag to GPS
lightroom zdjecie bez gps
Zdjęcie w Lightroom z Sony A7III – brak geotagów GPS

Jeśli masz starsze zdjęcia, których nadal chcesz używać, możesz ręcznie edytować metadane geotag zdjęcia. Te informacje są przechowywane w danych Exchangeable Image File (EXIF) każdego zdjęcia JPEG, wraz z innymi informacjami technicznymi. Różnorodne programy umożliwiają otwieranie zdjęć i dodawanie informacji o geotagach.

Programy zwykle zapewniają przeszukiwalną mapę na ekranie. Po przejściu do określonej lokalizacji (np. adresu firmy) kliknij lub przeciągnij zdjęcia do tej lokalizacji.

Przypięcie zdjęcia do mapy powoduje dodanie informacji o lokalizacji do pliku. Najnowsza wersja oprogramowania Apple do obsługi zdjęć ma tę funkcję, podobnie jak inne programy, takie jak Adobe Lightroom, Adobe Photoshop Elements, GeoPhoto dla systemu Windows i inne.

Optymalizacja zdjęcia, a geotag

Dbając o prędkość ładowania strony www często poddajemy zdjęcia dodatkowej optymalizacji. Z reguły, ta optymalizacja wymazuje exif włącznie z geotagami. Dla przykładu eksportujesz zdjęcie z geotagiem z Lightroom na dysk. Następnie optymalizujesz używając JpegMINI. Ta aplikacja wycina Twój geotag. Pewnie podczas wgrywania do WordPress działa u Ciebie kolejna wtyczka do optymalizacji zdjęć czy też konwersja do WebP. Standardowo te wtyczki też wywalają geotag w powietrze. Ty myślisz, że masz geotagi, a faktycznie ich nie ma… Zatem warto przeanalizować cały proces optymalizacji i wykonać go prawidłowo zachowując geotagowanie.

Gdzie używać zdjęcia oznaczone tagami geograficznymi?

Aby zoptymalizować wyniki wyszukiwania za pomocą geotagowania, upewnij się, że masz geotagowanie obrazów przynajmniej na następujących stronach swojej witryny:

  • Strona główna
  • Twoja strona kontaktowa
  • Twoja strona lokalizacji
  • Twoje posty na blogu

Oczywiście dodanie geotagowanego zdjęcia do każdej strony lub posta w witrynie pomoże najbardziej, ponieważ powtarzanie jest kluczem do optymalizacji wyników wyszukiwania.

Dodatkowo jeżeli posiadasz wizytówkę Google (My Business) to wszystkie zdjęcia, które wgrywasz do wizytówki Google powinne zawierać lokalizację Twojej firmy.

Geotagowanie zdjęć w praktyce

Jak wspomniałem, jest kilka sposobów na dodanie geotagów. Adobe Lightroom to bardziej narzędzie do weryfikacji tego. W praktyce wiele kwestii może pójść nie tak i finalnie nieświadomie wgrasz zdjęcie bez geotagu. Zapraszam do przeczytania i obejrzenia wpisu Poradnik geotagowanie zdjęć.

Czy wiesz, że udostępniając ten artykuł pomagasz mi? Dziękuję za Twoje wsparcie.

Darmowa Subskrypcja

Zapisz się do darmowego newslettera i zyskaj przedpremierowy dostęp do nowych artykułów oraz szkoleń i ofert specjalnych

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *