Jak prawidłowo przenieść WordPress na nową domenę?

Zmiana nazwy domeny nie musi być przyczyną (długotrwałych) negatywnych efektów SEO. Jeżeli dokładnie zaplanujesz i wykonasz przeniesienie strony WordPress ze starej domeny na nową domenę to nie musisz obawiać się strat rankingowych. Z moim poradnikiem Twoje SEO nie ucierpi.

Aby przeniesienie domeny przebiegło bezproblemowo, musisz spełnić poniższe kroki i wymagania:

  • domena, z której do tej pory korzystałeś, musi zostać zweryfikowana w GSC (Google Search Console)
  • również Twoja nowa domena musi zostać zweryfikowana w GSC (przy użyciu tego samego konta)
  • musisz poinformować Google o zmianie adresu domeny za pomocą GSC
  • cała zawartość starej domeny musi zostać przekierowana na nową nazwę domeny, korzystając z przekierowań 301
  • musisz sprawdzić linki wewnętrzne
  • następnie odczekaj chwilę, aż Google zaindeksuje nową domenę

Warto wiedzieć

Po przeniesieniu strony na nową domenę, Google potrzebuje trochę czasu, aby zaufać nowej domenie i przenieść wszystkie wskaźniki zaufania ze starej domeny do nowej. Pamiętaj, aby w tym czasie (ok 180 dni), regularnie dostarczać nowe treści na stronie WordPress w nowej domenie.

Weryfikacja domeny w GSC

To pierwszy i podstawowy krok. Zakładam, że jest on już za Tobą, bowiem od dawna korzystasz z GSC. Jeżeli nie jesteś czytelnikiem mojego bloga, to wiedz, że darmowe narzędzie Google Search Console to podstawa “monitorowania” Twojej strony internetowej w wyszukiwarce Google.

Jeżeli nie masz GSC to czas to zmienić. Dodajmy zatem starą domenę do Google Search Console. Za przykład posłuży mi zmiana domeny z allmyloving.pl na bukowskakmin.pl.

W Google Search Console dodaję starą domenę allmyloving.pl i zweryfikuję ją z użyciem rekordu DNS.

Analogicznie musisz dodać nową domenę. W GSC dodaj nową domenę

gsc nowa domena

W następnym kroku otrzymasz rekord DNS do weryfikacji

gsc weryfikacja dns

Skopiuj rekord i dodaj go do strefy DNS na swoim hostingu. Użytkownicy hostingu Serwer.io mają do dyspozycji intuicyjny panel Plesk, w którym dodanie rekordu jest bajecznie proste i zajmie jedynie kilka sekund:

Włączenie przekierowania 301 na starej domenie

Aby automatycznie przekierowywać odwiedzających oraz robota Google do nowej domeny, gdy żądają starej nazwy domeny, należe poprawnie skonfigurować przekierowanie 301 dla starej nazwy domeny.

Aby użyć przekierowania do nowej domeny, z kodem stanu HTTP 301, wystarczy wprowadzić następującą regułę przepisywania do pliku .htaccess dla starej domeny.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^staradomena.pl$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://www.nowadomena.pl/$1 [R=301,L]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.staradomena.pl$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://www.nowadomena.pl/$1 [L,R=301]

Oczywiście powyższe przekierowanie musisz zmodyfikować zastępując staradomena.pl i nowadomena.pl. Również powyższe przekierowanie jest dla nowej domeny z www, więc jeżeli nie używasz www, to usuń ten fragment. W moim przypadku przekierowanie allmyloving.pl do bukowskakmin.pl wygląda następująco:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^allmyloving.pl$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://bukowskakmin.pl/$1 [R=301,L]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.allmyloving.pl$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://bukowskakmin.pl/$1 [L,R=301]

Narzędzie zmiany adresu w Google Search Console

Czas poinformować Google, że zmieniamy domenę dla naszej strony WordPress. Pamiętaj, aby to zrobić, musisz dodać i zweryfikować obie domeny na tym samym koncie GSC.

Na tym etapie nie powinieneś mieć żadnych błędów, więc możesz potwierdzić zmianę adresu. Po potwierdzeniu pojawi się komunikat:

gsc potwierdzenie zmiany domeny

Zmiana linków wewnętrznych

Na tym etapie wszystko zależy jak fizycznie przeniosłeś stronę ze starej domeny na nową domenę. Jeżeli przeniosłeś to ręcznie, to prawdopodobnie wszystkie linki musisz zmienić ze starej domeny na nową domenę. Jeżeli używałeś opcji Clone na hostingu serwer.io to możesz pominąć ten krok.

Zmiana linków po przeniesieniu strony WordPress na nową domenę polega na zastąpieniu starej domeny w linku na nową domenę w bazie danych. Możesz to zrobić z poziomu phpmyadmin lub przy użyciu dodatkowej wtyczki, która pomoże w tym procesie.

Wspomniana wtyczka, to najprostsze i najszybsze rozwiązanie, zatem na nowej domenie skorzystajmy z ułatwienia i zainstalujmy wtyczkę Go Live Update Urls. Zanim jednak zaczniesz, pamiętaj o kopii zapasowej!

Uwaga!

Zanim rozpoczniesz proces zmiany linków wewnętrznych na nowej domenie pamiętaj, aby wykonać kopię zapasową strony WordPress. Umożliwi to łatwe cofnięcie się na wypadek, gdyby coś poszło nie tak podczas procesu aktualizacji.

Mając kopię zapasową strony WordPress, przechodzimy do instalacji wtyczki oraz zmiany wewnętrznych linków

Po zmianie wewnętrznych linków nie zapomnij usunąć wtyczki Go Live Update Urls.

BONUS: Warto w tym momencie również włączyć monitorowanie 404 w Rank Math na nowej domenie. Będziesz w stanie znaleźć ewentualne błędy w swoich adresach url na stronie WordPress. Monitoring 404 w Rank Math jest dostępny dla użytkowników wersji pro.

Teraz możesz przejrzeć swoją stronę i przeklikać linki w tekstach. Powinne one wskazywać poprawne podstrony w nowej domenie.

Sprawdź indeksowanie nowej domeny

Ponownie odwiedzamy Google Search Console. Tym razem musisz dodać mapę strony (sitemap) oraz “zmusić” Google do zaindeksowania nowej domeny.

Obie czynności są proste do wykonania. Mapę strony dodajesz w GSC w zakładce Sitemaps:

gsc sitemap

Wystarczy wpisać lub wkleić adres do pliku sitemap.xml lub sitemap_index.xml, a następnie wysłać do Google. W ten sposób ułatwimy robotom Google poruszanie się oraz indeksowanie naszej strony internetowej.

Druga czynność to poproszenie Google o zaindeksowanie podstron. Z racji limitów dobowych dla tej operacji, wybieram najważniejsze strony na początek, takie jak Home, Blog, Oferta, O Nas, itd.

Jeżeli podstrona jest już zaindeksowana otrzymamy zielony komunikat:

gsc zaindeksowane

W przypadku, gdy Google nie zaindeksowało jeszcze naszej podstrony zobaczymy komunikat bez zielonego znaczka OK:

gsc niezaindeksowane

W tym przypadku kliknij REQUEST INDEXING i poczekaj na informację o potwierdzeniu żądania

Monitorowanie – widoczność

Przez pierwsze kilka tygodni powinieneś regularnie sprawdzać statystyki indeksowania w Google Search Console dla nowej domeny – Google zaleca 180 dni dla większych witryn. W ten sposób możesz szybko zidentyfikować wszelkie problemy z indeksowaniem, które mogą się pojawić.

Dodatkowe informacje

Czy wiesz, że udostępniając ten artykuł pomagasz mi? Dziękuję za Twoje wsparcie.

Darmowa Subskrypcja

Zapisz się do darmowego newslettera i zyskaj przedpremierowy dostęp do nowych artykułów oraz szkoleń i ofert specjalnych

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *