LiteSpeed Cache – jak przyśpieszyć optymalizację zdjęć?

Tworząc nową stronę na hostingu z LiteSpeed z pewnością będziemy chcieli wykorzystać rewelacyjną i darmową wtyczkę LSCache do optymalizacji naszej strony www. I to słuszny wybór. Wtyczka LiteSpeed Cache ma wbudowaną opcję optymalizacji zdjęć oraz konwersji do WebP. Ta wtyczka to niczym szwajcarski scyzoryk – multitool. Jest w niej wszystko, aby zapewnić szybkie działanie i ekspresowe czasy ładowania WordPress.

Niestety, mając nową stronę i tysiące zdjęć, należy przygotować się na długi proces optymalizacji. Po pierwsze wszystko zależy od Twojego hostingu i jaki pakiet mają w LiteSpeed. Po drugie, zależy to od ilości zdjęć. A więc mając 3000 zdjęć i pamiętając, że standardowo WordPress tworzy jeszcze 3 dodatkowe rozmiary (miniatura, średnie i duże) daje to nam 3000 zdjęć oryginalnych, 3000 miniatur, 3000 średnich i 3000 dużych. Sumując masz 12000 zdjęć do optymalizacji. Jak znam życie, masz jeszcze dodatkowe rozmiarówki pochodzące z motywu, wtyczek itd. Więc z 3000 oryginalnych zdjęć, które wgrałeś do WordPress, jest pewnie 20-30 tyś dodatkowych ?.

Limitu szybkiej kolejki nie przeszkoczysz w LiteSpeed, chyba że dokupisz “credits”. To relatywnie mały wydatek kilku dolarów. Z moim trickiem przyśpieszysz optymalizację i wysyłkę zdjęć na serwery LiteSpeed celem optymalizacji. Zaczynamy!

LiteSpeed Hack Optymalizacji zdjęć

Standardowo po instalacji LiteSpeed Cache jak rozpoczniesz optymalizację zdjęć to masz na start możliwość wysłania 1 zdjęcia. 4 minuty później 2 zdjęcia. 4 minuty później 4 zdjęcia. 4 minuty później 16 zdjęć… następnie 32 zdjęcia, 100 i finalnie 200 zdjęć. To wysyłka w jednej kolejce. 200 jest wartością maksymalną (standard jeżeli chodzi o pakiety hosting LiteSpeed). Wykupując credits możesz wrzucić nawet 1000 jednorazowo. A jak nie chcesz płacić… to zadowolimy się 200 jednorazowo, ale nie co 4 minuty tylko co 5 sekund ?.

Ten sposób pewnie zostanie w przyszłości zablokowany, gdy ekipa z LiteSpeed zobaczy duże obciążenie ich serwerów. Póki co działa więc do dzieła!

Metoda jest prosta. Wystarczy, że zrobisz to krok po kroku i nie przerazi Cię to co zobaczysz. Właśnie… wiele osób nie czuje się komfortowo z zaglądaniem do plików, gdzie po otwarciu zobaczy same znaczki, które nic nie mówią…

edycja kodu

A teraz krok po kroku poradnik jak przyśpieszyć optymalizację zdjęć w LiteSpeed Cache.

Na początek FTP lub manager plików na hostingu. Wędrujesz do katalogu wtyczek…

wp-content > plugins > litespeed-cache > src

I zanim napiszę konkrety, to wymagam od Ciebie nieco kreatywności i orientacji w terenie. Wtyczka LiteSpeed Cache jest często aktualizowana, a więc kod może nieznacznie się zmieniać. Chodzi o konkretne linijki… może być sytuacja, że w Twojej wersji LiteSpeed wartości nas interesujące będa kilka linijek wyżej lub niżej. Grunt, to szukaj ciągu znaków, które będą w poradniku poniżej.

Pierwszy plik, który poddamy modyfikacji to cloud.cls.php

Otwórz go do edycji i znajdź w nim linijkę:

const EXPIRATION_REQ = 300; // Seconds of min interval between two unfinished requests

Powinno to się znajdować w okolicy 33 wiersza

cloud.cls .php

Wartość 300 modyfikujemy na 5. Finalnie ta linijka kodu będzie wyglądać następująco:

const EXPIRATION_REQ = 5; // Seconds of min interval between two unfinished requests

Zapisz i zamknij plik.

Drugi plik do modyfikacji to img-optm.cls.php. Otwórz go do edycji i znajdź w nim pierwszą linijkę (wiersz 1527 lub w pobliżu):

$is_running = $last_run && time() - $last_run < 120 ;

Modyfikujemy 120 na 5

$is_running = $last_run && time() - $last_run < 5 ;

W tym samym pliku kolejny wiersz do modyfikacji (wiersz 1550 lub w pobliżu);

$this->_summary[ 'last_pull' ] -= 120;

Ponownie zmieniamy 120 na 5

$this->_summary[ 'last_pull' ] -= 5;

Zapisz i zamknij plik.

I to tyle! Możesz wrócić do LiteSpeed na WordPress i rozpocząć optymalizację zdjęć. Będą one wysyłane “na górkę” do serwerów LiteSpeed bez oczekiwania na procesy lokalne. Dzięki temu Twoje zdjęcia zostaną zoptymalizowane w bardzo szybkim tempie.

Czy wiesz, że udostępniając ten artykuł pomagasz mi? Dziękuję za Twoje wsparcie.

Darmowa Subskrypcja

Zapisz się do darmowego newslettera i zyskaj przedpremierowy dostęp do nowych artykułów oraz szkoleń i ofert specjalnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *