OpenAI pozwala teraz blokować robota sieciowego: oto, co musisz wiedzieć

Hej, miłośnicy technologii! 🎉

OpenAI ma ekscytujące wieści dla właścicieli witryn. Jeśli kiedykolwiek martwiłeś się, że roboty indeksujące będą przeglądać Twoją witrynę, OpenAI Cię wspiera. Wprowadzili sposób na zablokowanie robotowi indeksującemu GPTBot dostępu do Twojej witryny. Fajne, prawda?

O co w tym wszystkim chodzi?

GPTBot OpenAI to robot indeksujący, który pomaga trenować modele AI, takie jak te, których używamy na co dzień. Ale nie martw się, są ostrożni z tym, co zbierają. Unikają wszystkiego, co wymaga dostępu do paywalla lub zbiera dane osobowe. A teraz dają ci możliwość zablokowania GPTBota, jeśli chcesz.

Dlaczego miałbyś chcieć zablokować GPTBota?

Niektórzy obawiają się, że ich dane będą wykorzystywane do trenowania dużych modeli językowych. Nowa funkcja OpenAI to krok w kierunku umożliwienia użytkownikom rezygnacji z wykorzystywania ich danych w ten sposób. Chodzi o zapewnienie większej kontroli i zapewnienie prywatności.

Druga kwestia to jeżeli chcesz utrudnić swojej konkurencji pozyskiwanie Twoich treści, celem ich analizy i ulepszenia pod kątem ich własnej strony.

Co jeszcze dzieje się w świecie AI?

To posunięcie OpenAI następuje po innych próbach dania ludziom więcej do powiedzenia na temat sposobu wykorzystania ich treści. Dużo mówi się o prywatności danych, zgodzie, a nawet o działaniach prawnych. Firmy badają sposoby oznaczania danych jako „nie do szkolenia” i opracowują systemy znaków wodnych informujące, czy coś zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Jak zablokować OpenAI ChatGPT przed przeglądaniem Twojej strony internetowej?

GPTBot może zostać zablokowany poprzez dodanie do Twojego pliku robots.txt poniższych linijek:

User-agent: GPTBot
Disallow: /

I to tyle. Oczywiście jest też drugi sposób, czyli zablokowanie adresów IP w pliku .htaccess. Jednakże te adresy z czasem mogą się zmienić. Na dzień 08.08.2023 zakres adresów IP GPTBota to

40.83.2.64/28

A więc poprawna linijka kodu, którą należy wpisać do pliku .htaccess to:

Order Allow,Deny
Allow from all
Deny from 40.83.2.64/28

Podsumowując

OpenAI czyni postępy w zakresie poszanowania preferencji i prywatności użytkowników. Pozwalając ci blokować GPTBota, oddaje władzę w twoje ręce. To duży krok w kierunku bardziej przejrzystego i przyjaznego dla użytkownika świata sztucznej inteligencji.

Co o tym myślisz? Nie krępuj się i podziel się swoimi przemyśleniami 🚀

Czy wiesz, że udostępniając ten artykuł pomagasz mi? Dziękuję za Twoje wsparcie.

Darmowa Subskrypcja

Zapisz się do darmowego newslettera i zyskaj przedpremierowy dostęp do nowych artykułów oraz szkoleń i ofert specjalnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *