Podstawy SEO – od czego zacząć?

Witajcie spragnieni wiedzy o SEO. Dzisiejszy wpis dedykuję początkującym w temacie. Pomyślałem, że warto zebrać kilka podstawowych myśli, czyli SEO dla każdego.

Od kilku lat pomagam firmom, fotografom, ludziom z branży ślubnej jako konsultant SEO i (ku przerażeniu niektórych osób) uczę, jak radzić sobie z SEO bez specjalisty lub agencji. Zwykle małe firmy i startupy mogą same poradzić sobie z tym tematem.

Uważam, że częścią SEO jest proces uczenia się, jak zmienić niektóre głupie nawyki, które rozwijają ludzie, ponieważ spieszą się, jeśli chodzi o wypychanie rzeczy na ich stronę internetową.

W ciągu ostatnich kilku lat starałem się uczyć tych rzeczy głównie przez grupę na Facebook oraz indywidualne sesje Skype, ale ostatnio postanowiłem dotrzeć do większej liczby odbiorców, tworząc stronę internetową. Tak powstał blog fotograficzny Kreatywni (w dużym skrócie). Jeśli zastanawiasz się, co ludzie mogą zmienić przy minimalnej wiedzy technicznej bez wsparcia profesjonalisty lub agencji, oto krótka lista rzeczy, które naprawdę mogą Cię wyróżnić po uruchomieniu witryny internetowej.

Adresy URL

Upewnij się, że twoje adresy URL są krótkie i przyjazne dla użytkownika

Przeprowadzono badania, które naprawdę dowodzą, że krótkie adresy URL są nie tylko przyjazne dla użytkownika, ale także większość stron zapełniających pierwszą dziesiątkę w SERP ma krótkie adresy URL.

Dodaj swoje główne słowa kluczowe w adresie URL

Ludzie często mylą to ze starymi poradami SEO. Prawda jest taka, że ​​adresy URL zawierające główne słowo kluczowe nie tylko nieznacznie się poprawiają, ale przyciągają uwagę użytkowników przeglądających serwery SERP. Na przykład. Wolałbym kliknąć wynik, który wygląda tak

domena.pl/fotografia-warszawa 

zamiast

domena.pl/warszawa-4563

Tytuły

Napisz unikalne tytuły dla każdej strony. Staraj się kierować jedną główną rzecz na stronę

Kanibalizacja słów kluczowych jest ogromnym problemem. Nie jest to tylko zabawa SEO. Ogólnie jest to problem marketingowy. Wyobraź sobie, że przeznaczasz budżet marketingowy na utworzenie strony docelowej dla produktu lub usługi, aby tylko dowiedzieć się, że połowa bezpłatnych wyników wyszukiwania trafia na stronę nie zoptymalizowaną pod kątem konwersji.

Poniżej 60 znaków

Upewnij się, że masz konkretnie ustawione cele. W wielu przypadkach firmy polegają na brandingu. Jeśli tak jest również u Ciebie, umieść swoją markę na pierwszym miejscu, nawet kosztem słów kluczowych. Moje osobiste doświadczenie jest takie, że małe i średnie firmy, a nawet w niektórych przypadkach korporacje, wolą poświęcić branding dla rankingu. To jest coś, nad czym musisz się zastanowić i konkretnie zdecydować. Cokolwiek robisz, pamiętaj aby tytuły miały poniżej 60 znaków.

Dodaj główne słowo kluczowe w tytule

Tytuły są czynnikiem rankingowym na stronie, prawdopodobnie najmocniejszym, który można naprawdę łatwo kontrolować, bez względu na to, gdzie i jak zbudowano witrynę. Dodaj główne słowo kluczowe w tytule, aby zwiększyć jego pozycję w rankingu.

Umieść słowo kluczowe bliżej początku

Istnieją badania, które pokazują, że umieszczenie słowa kluczowego na początku tytułu znacznie poprawiło CTR.

Opisy meta

Napisz unikalny opis dla każdej strony

Z tym po prostu nie przeginaj i nie cuduj. Jeśli masz małą witrynę, spróbuj napisać unikalne meta opisy dla każdej strony. To znacznie poprawi twój CTR i naprawdę poprawi wrażenia użytkownika. To nie jest gra SEO, nie pakuj na siłę słów kluczowych. Bezpośrednio nie będą one miały pozytywnego wpływu w opisie meta.

Poniżej 160 znaków

Pisząc więcej niż 160 znaków ryzykujesz obcięciem opisów meta i być może stworzeniem słabego doświadczenia dla użytkownika, który próbuje przeczytać twój opis meta.

Dodaj główne i trafne słowa kluczowe

Dodaj trafne słowa kluczowe, jeśli dobrze pasują oraz są łatwe i spójne do czytania. Sprawi to, że Twój wynik będzie wyróżniał się w SERP, jeśli ktoś szukał za pomocą powiązanego słowa kluczowego, a twój tytuł nie jest pogrubiony.

Nagłówki

Napisz unikalne nagłówki dla każdej strony

Nagłówki nie są już tak bardzo powiązane z rankingami, ale znacznie poprawiają zdolność wyszukiwarek do zrozumienia kontekstu strony.

Każda strona powinna zawierać co najmniej H1

H1 jest jedynym nagłówkiem, który może mieć pewną wartość jako czynnik rankingowy. Niemniej jednak Google i inne wyszukiwarki używają go, aby dowiedzieć się, jaki jest główny temat strony.

H1 i tytuł powinny być inne

Jak wcześniej wspomniałem, tytuły są czynnikami rankingowymi, jeśli H1 nadal mają jakąkolwiek rzeczywistą wartość jako czynnik rankingowy, niepotrzebne byłoby ich powielanie. Upewnij się, że mają sens, ale są przynajmniej nieco inne.

Jeśli masz długie artykuły, dodaj odpowiednio H2 i H3

Właściwa struktura wymaga pewnych podtytułów. Ponownie, bez względu na ich wartość w rankingu, przejrzysta struktura treści (i porządek) może poprawić Twoją widoczność. Wyszukiwarki i ich “roboty” lepiej rozumieją, co chcesz powiedzieć, więc serwują twoje artykuły odpowiednim osobom, we właściwym miejscu itp.

Jak pewnie zauważyłeś, na blogu kreatywni.co stosujemy tę zasadę od początku. Każdy artykuł, samouczek, czy też dłuższy wpis jest podzielony na sekcje. Te sekcje rozpoczynają się od H2 lub H3. Tak, ten artykuł też jest podzielony na podtytuły, jesteś w sekcji Nagłówki.

Tagi w obrazach

Wszystkie obrazy powinny zawierać opisy alternatywne

Znacznik alt lub opis alt jest bardzo pomocny dla silników w zrozumieniu obrazu i jego celu w treści. Podobno Google samo odczytuje i rozpoznaje obraz, ale dopóki nie dostaniemy oficjalnego komunikatu, twórz opisy alternatywne dla swoich “najważniejszych, czy też kluczowych obrazów”

Dodaj swoje słowo kluczowe, ale nie optymalizuj

Użycie słowa kluczowego w opisie alternatywnym może pomóc odpowiednio sklasyfikować obraz w obrazach Google, a także podnieść ogólny ranking tego słowa kluczowego w wyszukiwarce Google. Idąc dalej tym tropem, zadbaj aby nazwa pliku była również “czytelna”. DSC85544.JPG nic nikomu nie mówi, ale fotografia-slubna-hotel-sheraton.jpg jest już konkretem.

Badanie słów kluczowych

Przeprowadź badanie słów kluczowych dla każdej sprzedawanej usługi lub produktu

Badanie słów kluczowych jest ważną częścią prowadzenia firmowej witryny www. Informacje, które można uzyskać, przeprowadzając badanie słów kluczowych, wykraczają daleko poza sferę SEO i rankingi. Mimo, że możesz zorientować się, które słowa kluczowe powinieneś spróbować uszeregować, zdobędziesz również pogląd, których powinieneś unikać. Poznajesz konkurencję i możesz porównywać strategie.

Optymalizacja treści

Zoptymalizuj zawartość każdej strony

Wykorzystaj swoje ustalenia, aby stworzyć trafne, unikalne i wartościowe treści dla swojej witryny.

Treść nie równa się tylko artykułom na blogu. Treść można znaleźć na stronach z listami, stronach elementów, stronach wyszukiwania, stronach tagów, stronach głównych itp. Upewnij się, że zoptymalizujesz je, jak tylko je zbudujesz. Zwłaszcza, gdy Twoja witryna jest “młoda”, nie możesz być pewien, kiedy Google ponownie zaindeksuje stronę, a co ważniejsze, kiedy użytkownik da ci kolejną szansę. Gdy stracisz wiarygodność wobec użytkownika, bardzo trudno będzie ją odzyskać.

Poniżej mam dla Ciebie bardzo rzeczowy wpis o lepszych treściach na stronie. Zapisz go sobie na później i nie zapomnij przeczytać.

Jeden trick, który zawszę daję moim klientom: Przeczytaj swoją treść na stronie www na głos. Czy brzmi ona po ludzku? Czy ma sens dla odbiorców? Innymi słowy, nie pisz dla Google i nie bądź robotem.

Wydajność

Wydajność może wydawać się zbyt techniczna, ale robi różnicę. Kilka prostych kroków na początek.

Zoptymalizuj swoje zdjęcia do wykorzystania w Internecie

Nie jest dobrym pomysłem, aby po prostu opublikować dowolne zdjęcie w witrynie bez uprzedniej optymalizacji pod kątem szybkości. Jeśli robisz to i nie masz pojęcia o optymalizacji zdjęć, to mam dla Ciebie mały samouczek:

Użyj CDN

CDN = sieć dostarczania treści (ang. Content Delivery Network). Może pomóc Twojej stronie ładować się szybciej, poprawić bezpieczeństwo itp. Jeśli nie jesteś pewien, jak z tego korzystać lub jaki wybrać, jednym z najlepszych CDN jest KeyCDN. Jest też pseudo CDN, czyli Cloudflare, który oferuje bezpłatną usługę, z której możesz łatwo skorzystać.

Nie używaj Gifów, używaj filmów.

Prosta rada. Jeśli uważasz, że gify są fajne i chcesz z nich skorzystać, przekonwertuj je na filmy i zapętlaj. To zrobi ogromną różnicę w czasie ładowania i wielkości pliku. Przy okazji jakość filmu jest lepsza niż animowany GIF.

Jeśli to możliwe, ogranicz użycie wtyczek

Nie musisz mieć 100 wtyczek, aby mieć ładnie wyglądającą stronę internetową. Jeśli masz ich wiele, zastanów się, które z nich potrzebujesz, a które nie. Nie ma magicznej prawidłowej liczby ile wtyczek WordPress jest uważane za OK, a ile za zło.

Hosting

Jak widzisz, wiele zmiennych składa się na wydajność. Ostatnim, a tak szczerze powiedziawszy pierwszym elementem jest miejsce gdzie trzymasz swoją witrynę. Na wydajny hosting WordPress składa się wiele czynników, takich jak dysk, łącze, silnik, konfiguracja, położenie… dużo by opowiadać. Po przerobieniu dziesiątek hostingów stworzyłem własny, gdzie kierowałem się perspektywą wydajności okiem dewelopera WordPress, a nie zyskiem finansowym. Zapraszam Cię na nowoczesny hosting dla WordPress. Już podstawowy pakiet będzie lepszy od Twojego obecnego hostingu.

Bezpieczeństwo

Utwórz bezpieczne środowisko dla swoich użytkowników

Użyj wszelkich możliwych środków, aby stworzyć bezpieczne środowisko dla swoich użytkowników. Jeśli gromadzisz dane lub przekazujesz je zewnętrznym dostawcom, upewnij się, że o tym wiesz. Tu z pomocą przyjdzie ponownie hosting Serwer.io. Kwestie bezpieczeństwa są na poziomie hostingu, a nie strony www.

Użyj HTTPS zamiast HTTP

HTTPS nie są już luksusem i tak naprawdę nie wymagają specjalistycznej wiedzy technicznej. Możesz znaleźć hosting, który zapewnia bezpłatny certyfikat SSL. Jeśli Twój dostawca hostingu nie zapewnia bezpłatnego protokołu SSL, możesz go kupić lub znaleźć bezpłatną usługę zewnętrzną, taką jak https://letsencrypt.org/.

Linki wewnętrzne

Upewnij się, że masz linki prowadzące do wszystkich twoich cennych stron

Silniki lub, szczerze mówiąc, cała sieć działa przy użyciu łączy. Jeśli nie mogą znaleźć linku do strony, strona ta nigdy nie znajdzie się w indeksie.

Spróbuj zminimalizować kroki w wyszukiwarce, aby użytkownik dotarł jak najszybciej do strony docelowej

Im łatwiej jest znaleźć wyszukiwarce docelowy link, tym szybciej będą go indeksować. Powinieneś spróbować udostępnić wszystkie strony swojej witryny w ciągu 3 kliknięć. Spróbuj, powinno się udać

Użyj przyjaznych anchor text

Anchor text (teksty kotwicy) są przydatne zarówno dla wyszukiwarek, jak i użytkowników. Wiedza o tym, co zobaczę po kliknięciu linku, znacznie ułatwia moją decyzję. Wyszukiwarki uważają kotwicę za czynnik rankingowy dla linków zwrotnych, ale też świetną wskazówkę dla linków wewnętrznych.

Dasz radę

Wierzę w Ciebie. Jeżeli dopiero zaczynasz zabawę z SEO to powyższy poradnik będzie dobrym startem w nowe doświadczenie. Pisząc ten artykuł uśmiechnąłem się sam do siebie. Są to podstawy, ale jak ja zaczynałem tę przygodę, to nie było nic podane na tacy i wszyscy wokoło za każdą poradę wystawiali mi fakturę. Z perspektywy czasu wiem ilu z nich “sprzedało” mi puste obietnice, dlatego to co czytasz na blogu kreatywni.co jest bez ściemy, bo dbamy o naszych czytelników.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat technicznego SEO, a nie prostych zadań optymalizacji na stronie na tej liście. Skomentuj poniżej. Mam nadzieję, że jest to przydatne dla niektórych.

Czy wiesz, że udostępniając ten artykuł pomagasz mi? Dziękuję za Twoje wsparcie.

Darmowa Subskrypcja

Zapisz się do darmowego newslettera i zyskaj przedpremierowy dostęp do nowych artykułów oraz szkoleń i ofert specjalnych

3 komentarze

    • Nazwałem Cloudflare pseudo CDN ponieważ to taki niby CDN. Owszem, jest struktura globalna punktów dostępowych, ale Cloudflare to bardziej skomplikowana opcja. Począwszy od tego, aby skorzystać z CF musisz korzystać z ich DNS, po drugie swoją optymalizację zawdzięczają cache, po trzecie to też swego rodzaju firewall. Zdecydowanie Cloudflare to ciekawa opcja dla posiadaczy beznadziejnego hostingu, natomiast osoby, które mają swoje strony na mocnych hostingach, które są na bieżąco z technologią powinne rozważyć, czy Cloudflare w jakikolwiek sposób jest w stanie im pomóc…

      Osobiście nie używam Cloudflare, pomimo, że to jeden z największych graczy tworzących Internet. Niestety Cloudflare nie miał żadnej wymiernej korzyści dla mojej strony www.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *