Poradnik geotagowanie zdjęć

W poprzednim artykule rozpisałem się o korzyściach z geotagowania zdjęć, więc tu przejdę do meritum. Geotagi do zdjęć można dodać na kilka sposobów. Nie będę oceniał metod, każda jest inna. Przeszukując Google znajdziesz pewnie jeszcze dziesiątki sposobów. Ja pokażę Tobie jak geotagowanie wygląda u mnie w praktyce, czyli geotagi na zdjęciach profesjonalnego fotografa (a co… hehe)

Sprzęt do geotagowania zdjęć

A właściwie to nazwę to aparat. Używam Sony A7III, który nie ma żadnego wbudowanego GPS, a więc nie jest to możliwe, aby geotagi pojawiły się na moich zdjęciach prosto z puszki. Prawie nie możliwe. Choć sam aparat tego nie zrobi, to w połączeniu ze smartfonem tak.

Ukłony w stronę aplikacji od Sony – Imaging Edge Mobile. Mała apka, którą należy zainstalować na smartfonie. Z poziomu aplikacji połączysz telefon z aparatem. W aplikacji Imaging Edge Mobile jest funkcja o nazwie Location Information Linkage. Jak tylko skonfigurujesz połączenie aparatu z telefonem (aplikacją) to już masz z górki. W Aparacie ustawiasz Loc. Info. Link Set. na ON i po chwili Twój aparat będzie w stanie osadzać dane geo na zdjęciach. Prościej się nie da!

A co jeżeli nie masz aparatu od Sony. Wtedy proponuję Tobie poszukać na stronie producenta, bo albo Twój aparat ma podobne rozwiązanie, albo jeszcze łatwiejsze, albo ma wbudowany GPS (luksus!).

Jeżeli robisz zdjęcia nowoczesnym smartfonem, to masz GPS wbudowany i jeżeli nie wyłączysz opcji tagowania zdjęć (lokalizacja) to mają one to wpisane automatycznie.

Geotagowanie zdjęć – aplikacja

Jeżeli wcześniej nie geotagowałeś zdjęć to nic straconego, ale przygotuj się na nudne zajęcie. Istnieje sporo aplikacji, która pomogą Tobie w geotagowaniu zdjęć. Weźmy pod lupę Adobe Lightroom. Bez problemów możesz tagować zdjęcia. Wystarczy, że znasz współrzędne GPS.

Proces geotagowania zdjęć w Lightroom to czarna magia, skomplikowany, powolny, nudny. Bleh!! Komu będzie się chciało wyszukiwać współrzędne GPS, no i jeszcze formatować je, aby wpisać w odpowiedniej kolejności. Na koniec, jak już masz poprawny geotag to eksportując zdjęcia nie zapomnij nie usunąć tego geotagu. Podczas eksportu zaznasz All Metadata, w przeciwnym razie usuniesz tag szybciej, niż go dodałeś

lightroom eksport geotag

Pomijam Lightroom w kwestii geotagowania starych zdjęć, na których nie mam geotagów. Są inne metody. Oto mój sposób. Eksportuję zdjęcia z Lightroom (te bez geotagu). Ustawienia pod stronę www, czyli jakość, wymiary, nazwa pliku itd. W tej opcji mogę zoptymalizować zdjęcie przez JpegMini.

zdjecia geotag seo
Przykładowe zdjęcia do geotagów

Jak masz już przygotowane zdjęcia i wyeksportowane z Lightroom możesz rozpocząć tagowanie. Najpopularniejsza witryna na której możesz geotagować zdjęcia to GeoImgr. Na tej stronie możesz za darmo otagować 5 zdjęć dziennie. Mało. Za kasę możesz otagować 1000 miesięcznie – jedyne $9.90/miesiąc. Na szczęście można przeszukać Internet i znaleźć aplikacje wynalazki. Jeżeli jesteś użytkownikiem komputera od Apple to polecam snafu.org. Ich witryna wygląda jak z lat 90tych, ale sama aplikacja jest darmowa i działa bez zarzutów (prawie).

snafu org
Strona internetowa snafu.org

Interfejs aplikacji jest mega prosty, więc jak oczekujesz wodotrysków, animacji i ładnych ikonek to polecam inne aplikacje, za które będziesz musiał zapłacić

geotag macos 1 scaled 1

Okno powitalne to krótka konfiguracja. Możesz je zamknąć, chyba, że potrzebujesz zmienić ustawienia fabryczne.

Następnie zwykły drag’n’drop, czyli przeciągnij i upuść zdjęcia, które chcesz geotagować. W tym celu przygotowałem kilka zdjęć z wycieczki do Meksyku. Posłużą one jako przykład.

geotag zdjecia 1 scaled 1

Teraz wystarczy, że kliknę na jedno ze zdjęć na liście, a następnie wybiorę miejsce na mapce poprzez kliknięcie. Wstawi się pinezka i współrzędne w wierszu z nazwą pliku. Tu jest mini niedogodność. Współrzędne tagują się rewelacyjnie, ale wyszukiwanie jest ograniczone do nazw miejscowości, ulic, itd. Nie można wyszukiwać po nazwach – działają tylko niektóre. Nie ma na to reguły. Można przełączyć na widok satelitarny, czasami może to ułatwić tagowanie konkretnego miejsca.

Po zakończeniu tagowania zdjęć File > Save. Proces prosty, można kopiować lokalizacje pomiędzy plikami. No i w pełni za darmo! Następnie lokalizację możesz potwierdzić w standardowej przeglądarce plików graficznych w MacOS.

lokalizacja gps zdjecia 1 scaled 1

Geotagowane zdjęcia w WordPress

Następny krok to wgranie zdjęć na stronę www. Tu kolejne pułapki czekają na Ciebie. Jeżeli używasz wtyczek do optymalizacji zdjęć to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że te wtyczki usuną Twoje geotagi. To już kwestie indywidualne. Na przykładzie wtyczki LiteSpeed Cache pokażę Tobie, jak zoptymalizować zdjęcie podczas wgrywania do WordPress, ale pozostawić geotag. Szczerze, to nie wiem, czy inne wtyczki do optymalizacji zdjęć to potrafią!

A więc, zanim wrzucisz zdjęcie do WordPress przejdź do konfiguracji LiteSpeed > Optymalizacja Zdjęć. W ustawieniach zaawansowanych masz możliwość wyłączenia opcji, która usuwa Exif. Zobacz to na poniższym video

Następna pułapka to sam WordPress. Podczas wgrywania zdjęć WordPress automatycznie tworzy dodatkowe rozmiary zdjęć (miniatura, średnie i duże). Warto zatem wyłączyć usuwanie exif w WordPress. Można to zrobić przy użyciu poniższego kodu:

add_filter ('image_strip_meta', false);

Ten kod wklejasz do pliku functions.php w child theme. Jeżeli nie używasz child theme, to z pomocą przyjdzie wtyczka Code Snippets

Instalujesz, aktywujesz, dodajesz snippet w którym wklejasz powyższy fragment kodu:

code snippets 1

Gdy opcja zachowania Exif jest włączona w LiteSpeed i kod zachowania Exif w WordPress działa, możesz śmiało rozpocząć wgrywanie zdjęć na swoją stronę WordPress. Pamiętaj tylko aby odpowiednio nazwać swoje pliki; uwzględniając lokalizację, a dokładniej miejscowość lub nazwę miejsca. Tak samo opisz w alternatywnym tekście i jeżeli chcesz w opisie zdjęcia (description).

Mam nadzieję, że proces geotagowania zdjęć za darmo na Macu to prosta sprawa. Z pewnością istnieją takie darmowe aplikacje na Windows. Jeżeli znasz jakieś lub masz inny darmowy sposób geotagowania zdjęć to podziel się informacją w komentarzu pod artykułem!

Czy wiesz, że udostępniając ten artykuł pomagasz mi? Dziękuję za Twoje wsparcie.

Darmowa Subskrypcja

Zapisz się do darmowego newslettera i zyskaj przedpremierowy dostęp do nowych artykułów oraz szkoleń i ofert specjalnych

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *