Wtyczka Rank Math – SEO dla WordPress

Bez odpowiedniej optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO) jest mało prawdopodobne, że Twoja strona internetowa dotrze do szerokiego grona odbiorców. Do niedawna Yoast SEO było najpopularniejszą wtyczką dla wielu użytkowników WordPress. Jednak Rank Math w szybkim tempie staje się nową potęgą SO dla posiadaczy strony na WordPress. Pewnie zastanawiasz się jak wygląda porównanie Rank Math i Yoast SEO, która wtyczka jest lepsza.

Otóż obie wtyczki są odpowiednie dla użytkowników o dowolnym poziomie wiedzy – nawet totalnie nie ogarniające osoby dzięki podpowiedziom i wskazówkom z wtyczek, będą w stanie uporać się z podstawową optymalizacją słów kluczowych, treści itd.

W tym artykule nie będę zagłębiał się w porównanie wtyczek Rank Math i Yoast SEO. Od momentu kiedy na scenie pojawiła się wtyczka pożegnałem Yoast SEO i nigdy nie wróciłem. Było to chwilę po tym, jak Yoast SEO wydał aktualizację, która pogrążyła setki tysięcy stron www i zaindeksowała zdjęcia tych stron w Google jako podstrony. Katastrofa.

Przeniosłem się na Rank Math, ponieważ w czasach kiedy wtyczka ta była tylko w darmowej wersji, oferowała wszystko, a nawet więcej, niż płatny Yoast SEO. Kasa nie była wyznacznikiem, ale podejście autorów wtyczki. Dostaliśmy to o co prosiliśmy. Nawet dzisiaj autorzy wtyczki, pomimo wprowadzenia wersji płatnej (PRO), nadal słuchają użytkowników i wdrażają funkcje, które są nam potrzebne.

A więc jak już się domyślasz, artykuł ten będzie poświęcony wtyczce Rank Math SEO dla WordPress. Dotychczas napisałem już kilka poradników o Rank Math na blogach, m.in. na Kreatywni.co. Jednakże z biegiem czasu są one mniej aktualne.

W tym artykule dowiesz się jak skonfigurować wtyczkę Rank Math, jak ją używać oraz kilka moich przemyśleń z doświadczenia użytkowania wtyczki.

Jak zainstalować Rank Math SEO

Wtyczka znajduje się w repozytorium WordPress, to oznacza, że możesz ją zainstalować z poziomu WordPress. Krok po kroku:

 1. Zaloguj się do WordPress
 2. Przejdź w menu do Wtyczki
 3. Kliknij przycisk Dodaj nową
 4. W polu szukania Szukaj wtyczek... wpisz Rank Math
 5. Z listy wtyczek wybierz Rank Math SEO i kliknij przycisk Zainstaluj.

Jak skonfigurować Rank Math SEO

Idąc dalej, po instalacji Rank Math SEO, ujrzymy ekran powitalny wtyczki. No, może nie do końca to będzie ekran powitalny o jakim myślisz. Pierwszy ekran Rank Math to zaproszenie do założenia darmowego konta. Tak, aby korzystać z funkcji Rank Math i umożliwić sobie zakup wersji PRO potrzebujesz darmowe konto. Zatem stwórz je zgodnie z kreatorem. Następnie przechodzimy do kreatora konfiguracji:

Pierwsze kroki

Na kolejnym ekranie masz do wyboru rodzaj kreatora: podstawowy i zaawansowany. Wybierz opcję Zaawansowany i kliknij przycisk Uruchom kreatora.

Twoja strona

rank math twoja strona

Zakładka Twoja strona pozwala na sprecyzowanie jakiego rodzaju stronę posiadasz. Standardowo wtyczka Rank Math sugeruje Blog osobisty, jednakże polecam zmianę tego, jeżeli Twoja strona WordPress to nie tylko blog (w sensie posiadasz podstrony, sklep, innego typu posty lub strony, itd). Wybierz Strona małej firmy – ten rodzaj strony pozwoli na wykorzystanie wszystkich dostępnych typów Schema.

Rodzaj działalności to standardowo Organization, chyba że na liście wyboru znajdziesz konkretny profil dla swojej strony www.

Nazwa firmy, to innymi słowy nazwa Twojej strony internetowej – najprościej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wpisać tu nazwę firmy.

Logo dla Google – wtyczka Rank Math sugeruje minimalny rozmiar 160*90px oraz maksymalny rozmiar 1920*1080px. Po proporcjach widzisz, że są to poziome obrazy, a Google preferuje kwadratowy obraz jako logo. Proponuję wgraj kwadratowy jpg 1000*1000px. Będzie OK!

Domyślny obrazek dla mediów społecznościowych, to obrazek, który wyświetli się np na Facebook gdy udostępnisz link do wpisu lub strony. To dotyczy tylko stron i wpisów, na których nie ustawiono obrazka wyróżniającego. Domyślny obrazek wgraj jako JPG o rozmiarze 1200*630px – dokładnie taki rozmiar!

Analytics

Jeżeli chcesz wykorzystać największe zalety Rank Math to jest to jeden z ważniejszych kroków konfiguracji. W tym miejscu możesz dodać dane z Search Console (sekcja Wyszukiwarki) oraz dane z Google Analytics (sekcja Analytics). Kliknij Połącz usługi Google i wyraź wymagane zgodny. Następnie wybierz swoje profile w polu Wyszukiwarki oraz Analytics.

rank math analytics

Rank Math ma opcję dodania kodu analitycznego do strony, więc jeżeli nie dodałeś jeszcze kodu to jednym kliknięciem możesz to zrobić. Zaznacz opcję Zainstaluj kod analityczny.

Mapy strony

Zakładka Mapa strony, czyli Sitemap. W tym miejscu możesz włączyć lub wyłączyć tworzenie mapy strony.

rank math mapa strony

Optymalizacja

W sekcji optymalizacja masz do dyspozycji trzy opcje:

 • Nie indeksuj pustych kategorii i archiwów – polecam włączyć tę opcję, aby nie indeksować pustych archiwów (tagi, kategorie)
 • Nofollow dla linków zewnętrznych – w zależności od Twojej strategii SEO, możesz włączyć opcję nofollow dla linków zewnętrznych na stronie www. Ja mam to zawsze wyłączone – lubię się dzielić
 • Otwieraj zewnętrzne linki w nowym oknie / karcie – warto tę opcję włączyć, wtedy wszystkie zewnętrzne linki będą otwierane w nowej karcie lub oknie.
rank math optymalizacja

Gotowe

Na tym ekranie kończy się podstawowa konfiguracja. Również na tym ekranie jest możliwość włączenia automatycznej aktualizacji wtyczki Rank Math SEO – proponuję to włączyć i zapomnieć o aktualizowaniu Rank Math.

Aby konfiguracja była lepsza, kliknij przycisk Konfiguracja zaawansowana i czytaj dalej.

Menedżer ról

Opcja Menedżer ról jest tylko przydatna, jeżeli Twoja strona pozwala na rejestrację użytkowników i masz rozwiniętą siatkę autorów lub ról na stronie. Klasycznie jeżeli na stronie wprowadzasz treści samodzielnie lub wraz z partnerem, pracownikiem bądź znajomym to pozostaw Menedżer ról wyłączony. Nie potrzebujesz sobie komplikować życia – 99% przypadków.

Natomiast, jeżeli prowadzisz bloga i korzystasz z ról i uprawnień WordPress to włączając opcję Menedżer ról będziesz mógł kontrolować, którzy użytkownicy witryny mogą edytować lub wyświetlać dostęp do konkretnych ustawień Rank Math.

404 + przekierowania

Monitor 404 – włącz to koniecznie. Będziesz mógł widzieć raport stron, które Twoi goście witryny odwiedzają, a które nie istnieją! Idealny początek i wiedza do rozpoczęcia tworzenia przekierowań.

Przekierowania – ponownie włącz tę opcję. Będziesz miał dostęp do przekierowań.

Znaczniki schema

W opcjach znaczniki schema możesz wybrać odpowiednie znaczniki schematu dla swoich treści. Klasycznie użytkownicy WordPress, którzy mają bloga ogólnego i podstrony powinni wybrać Artykuł jako typ schematu dla wpisów i stron. Następnie wpisy jako wpis blogowy, a strony jako artykuł.

rank math schema

Nie martw się, to podstawowa konfiguracja i miksując wpis blogowy z artykułem nie będzie żadnej różnicy dla Google.

Na tym kończy się kreator konfiguracji zaawansowanej Rank Math. Prawda, że szybko i prosto?

Rank Math moduły

Po zakończonej konfiguracji w kreatorze Rank Math powita Cię ekran z modułami Rank Math. Wydawać by się mogło, że temat konfiguracji jest zakończony. Niestety, kreator konfiguracji nie jest idealny i nie ma wszystkich opcji (jeszcze!).

rank math moduly scaled 1

Jak widzisz, kilka modułów pozostaje jako nieaktywne. Standardowo moduły włączone po powyższej konfiguracji to:

 • Monitor 404
 • Analytics
 • Licznik linków
 • Lokalne SEO i Baza Wiedzy
 • Przekierowania
 • Schemat (dane strukturalne)
 • Analiza SEO
 • Mapa strony

Zatem warto przyjrzeć się konfiguracji. Zacznijmy od SEO Obrazka, moduł który domyślnie jest wyłączony, a jest w mojej opinii bardzo ważny.

SEO Obrazka

Po włączeniu modułu SEO Obrazka w Rank Math przejdź do ustawień. Masz do dyspozycji dwie opcje:

 • Dodaj brakujące atrybuty ALT
 • Dodaj brakujące atrybuty TITLE

Po ich aktywacji pojawią się dwie kolejne. Będzie to format atrybutu. Z doświadczenia standardowe ustawienia tych formatów działają elegancko. Oczywiście możesz je zmodyfikować używając dodatkowych zmiennych lub własnego tekstu. Grunt to nie przekombinować i nie napchać tu atrybutów, które sprawią, że nazwy będą długie, skomplikowane lub duplikujące się.

rank math seo obrazka

Zapisz zmiany i wróć do Pulpitu Rank Math, do zakładki moduły.

Natychmiastowe indeksowanie

To kolejny moduł, który warto włączyć. Pewnie słyszałeś o natychmiastowym indeksowaniu w Google poprzez API. Cóż, to nie jest ta opcja. Moduł Natychmiastowe indeksowanie w Rank Math dotyczy wyszukiwarki Bing. I od razu zatrzymam Twoje myśli a po co mi Bing, co to jest Bing, nie używam itd. Otóż, Google to nie jedyna wyszukiwarka. Z pewnością Google ma największe udziały w wyszukiwaniu, ale użytkownicy również korzystają z innych wyszukiwarek. Co za tym idzie? Warto tam być!

Włączenie tego modułu nic nie zmieni, do momentu kiedy nie skonfigurujesz jej ustawień. Do działania modułu potrzebny jest klucz API. Uzyskasz go w następujący sposób:

bing webmaster tools scaled 1
 1. Przejdź do strony Bing Webmaster Tools
 2. Zaloguj się do swojego konta lub stwórz nowe konto
 3. Dodaj swoją stronę do Bing Webmaster Tools: masz do dyspozycji import z Search Console lub dodanie ręcznie.
 4. Zweryfikuj stronę www (jeżeli ręcznie dodajesz)
 5. Kliknij w „mechaniczne kółko” w prawym górnym rogu przeglądarki, obok Twojego avatara.
 6. Wybierz Dostęp do interfejsu API, a następni Klucz interfejsu API
 7. Skopiuj Klucz interfejsu API i wróć do swojej strony www do ustawień modułu Natychmiastowe indeksowanie.
 8. Wklej klucz API Bing w pole Klucz API Bing po czym zapisz zmiany.

Zaawansowana konfiguracja wtyczki Rank Math SEO

Jeżeli wszystkie powyższe kroki wykonałeś prawidłowo, to Twoja wtyczka Rank Math działa już dobrze. Oczywiście, jest jeszcze kilka trików, które możesz zastosować, więc czytaj dalej.

Przekierowania

Tak, wiem, już je włączyliśmy w kreatorze ustawień Rank Math, ale można je lekko dopracować. Przejdź w Rank Math do Ustawienia główne > Przekierowania.

Jak widzisz są tu dodatkowe opcje konfiguracji. Polecam włączyć Automatyczne przekierowanie wpisu – ułatwi to życie! WordPress automatycznie stworzy przekierowania w Rank Math po zmianie adresu posta, strony, kategorii itd. Oczywiście będziesz nadal mógł zmodyfikować te przekierowania zgodnie z własnymi potrzebami.

Dla własnej informacji zwrotnej, włączam również Debuguj przekierowania. Dzięki temu jak jestem zalogowany do WordPress i przeglądam moją stronę, to gdy kliknę w link, który jest przekierowany, automatycznie pojawi się na kilka sekund okno, że WordPress przenosi mnie na stronę przekierowania. Dzięki temu, jestem w stanie wyeliminować zbędne przekierowania na mojej stronie – poprawiam linki w tekście na prawidłowe, a nie do przekierowań.

Analytics

Warto również odwiedzić zakładkę Ustawienia główne > Analytics. Domyślnie Rank Math ustawia bazę danych analytics na 90 dni. Przez taki czas, dane będą przechowywane w Twojej bazie danych. W zależności od wielkości Twojej strony www, możesz pozostawić 90 dni lub zmniejszyć… np do 60 dni. Rank Math zapisuje w bazie danych te wartości podwójnie, więc mając średniej klasy hosting lub współdzielony, możesz spowolnić działanie swojej strony www przechowując dużo rekordów w bazie.

Na moim blogu tomrobak.com mam ustawione 45 dni – tyle mi wystarczy, aby widzieć co się dzieje z moim SEO.

Lokalizacja SEO

To kolejna zakładka, którą koniecznie powinieneś odwiedzić i skonfigurować. Przejdź w Rank Math do Tytuły i dane meta > Lokalizacja SEO. Podczas konfiguracji za pomocą kreatora ustawień wybrałeś typ strony (blog osobisty, mała firma itd). Wybrałeś również nazwę firmy (strony) oraz Logo. Teraz masz okazję uzupełnić pozostałe brakujące pola.

Email, adres, godziny otwarcia, zakres cen, strona o mnie, kontakt, współrzędne geo itd.

Społecznościowe

Kolejne dziwne tłumaczenie wtyczki. W opcjach społecznościowe możesz dodać meta dane do kart schematu wiedzy o Twojej witrynie. Warto wszystko uzupełnić. To proste.

Autorzy

Jeżeli nie masz potrzeby chwalenia się autorami bloga, proponuję w tej zakładce wyłączyć archiwa autorów. Zbędne strony siejące zamęt w Google.

Różne strony

Tajemnicza zakładka, która często jest ignorowana, a są tam 4 opcje warte sprawdzenia (info od Kamil Koziński).

Po pierwsze pomimo polskiej wersji językowej WordPress i Rank Math, w Tytuł 404 jest fraza po angielsku. Przetłumacz ją sobie.

Po drugie zmień ustawienia dla opcji

 • Noindex dla stron z paginacją – włącz
 • Noindex dla podstron archiwów – włącz
 • Noindex dla stron chronionych hasłem – proponuję włączyć, chyba, że masz inny pomysł na te strony.
rank math rozne strony

Mapa strony

Ponownie, już to włączyliśmy w kreatorze, ale kilka opcji na dopracowanie tego. Po pierwsze włącz opcję Uwzględnij wyróżnione obrazy – dobrze je mieć zaindeksowane.

Kolejna ciekawa i przydatna opcja w tej zakładce to wykluczanie postów i taksonomii. Jeżeli masz jakieś strony, kategorie lub tagi, których nie chcesz pokazywać w mapie strony to wpisz w te pola ich ID. Wtedy naprawdę nikt ich nie znajdzie – bo ta opcja między innymi do tego służy. Jak sprawdzić ID wpisu, strony lub taksonomii w WordPress?

Rank Math PRO

Jak możesz się domyślić jest jeszcze kilka dodatkowych opcji, do których nie masz dostępu w wersji darmowej. Często pytacie mnie, czy warto wykupić Rank Math PRO? Cóż, jeżeli dbasz o SEO i chcesz robić to poprawnie to pewnie że warto. Zobacz porównanie opcji w Rank Math.

Czy wiesz, że udostępniając ten artykuł pomagasz mi? Dziękuję za Twoje wsparcie.

Darmowa Subskrypcja

Zapisz się do darmowego newslettera i zyskaj przedpremierowy dostęp do nowych artykułów oraz szkoleń i ofert specjalnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *