20 porad jak stworzyć stronę na WordPress. Poradnik krok po kroku

Uwierz mi na słowo, umiejętność stworzenia strony internetowej od podstaw jest jedną z najważniejszych umiejętności, jaką powinieneś opanować będąc właścicielem małej firmy w dzisiejszych czasach. Nie piszę tu o kodowaniu czy też o angażowaniu się w pracę web developera. Mowa o podstawowej stronie WordPress.

Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Jeżeli nie masz czasu, bądź poziom skomplikowania Twojego projektu sięga zenitu to sprawa jest oczywista – zlecasz to programistom i projektantom stron internetowych.

Ale nie komplikujmy nic na początku. Poradnik WordPress krok po kroku dedykuję wszystkim, którzy chcą w prosty sposób stworzyć stronę internetową. Poradnik WordPress jest dla wszystkich, nawet dla osób, które nie mają pojęcia o kodowaniu, technologii czy też o podstawach. Reasumując, poradnik jest dla osób, które powiedziały sobie TAK, czyli:

Chcę mieć stronę internetową.

WordPress krok po kroku to kompletna wiedza, która pozwoli Tobie rozpocząć przygodę z WordPress. Poradnik podzielone jest na XX lekcji.

Domena internetowa

Pierwszym krokiem po decyzji o założeniu strony internetowej lub bloga jest wybranie adresu dla Twojej strony.

Nazwa domeny to unikalny ciąg znaków, który definiuje witrynę internetową. Adres, który wpisujesz w polu wyszukiwania podczas próby odwiedzenia dowolnej witryny to właśnie nazwa domeny.

Domena internetowa - poradnik WordPress krok po kroku
Wielkość krajów zmieniona na podstawie wykorzystania ich domeny internetowej

Twoi odwiedzający docenią, jeśli ta nazwa jest łatwa do zapamiętania i wpisania, więc zasadą jest użycie czegoś naprawdę podobnego do nazwy Twojej strony www lub jej celu.

Dobry przykład domeny:

 • Tytuł strony: Szkoła dla psów Wesoła Łapka
 • Domena: wesolalapka.pl

Zły przykład domeny:

 • Tytuł strony: Fotograf Ślubny Andrzej Misiewicz
 • Domena: mojastronawww.pl

Jaką domenę kupić?

Imię i nazwisko jako nazwa domeny

Ludzie często pytają mnie, czy powinni używać swoich nazwisk w adresach stron internetowych, czy lepiej starać się, aby były to słowa kluczowe, a ja zawsze mówię: zastanów się nad przeznaczeniem swojej witryny.

Jeśli jest to przestrzeń osobista, w której planujesz podzielić się informacjami o sobie i swojej karierze wraz z linkami do swoich profili w mediach społecznościowych, publikacjami i nagrodami, najlepszym wyborem będzie połączenie:

 • imienazwisko.pl
 • nazwisko.pl
 • nazwiskoimie.pl

Powyżej wymieniłem domeny z rozszerzeniem .pl, ale nie musi to być .pl – więcej o tym za chwilę.

Nawet jeśli jest to blog o konkretnym temacie, z którym chcesz być silnie związany, mądrym wyborem jest podanie swojego imienia / nazwiska jako nazwy domeny lub kombinacji swojego nazwiska i tematu. Tak jak w moim przypadku, domena to tomrobak.com – piszę o WordPress i ogólnie o tematyce technologii stron internetowych. Jestem z tym kojarzony, więc moja domena jest dla mnie swego rodzaju brandem.

Połączenie branży z imieniem lub nazwiskiem jako nazwa domeny

Uważam, że to dobra alternatywa, jeśli Twoja domena imięnazwisko jest już zajęta lub jeśli ktoś taki już istnieje… i np jest celebrytą. Wtedy dojdzie aspekt pozycjonowania w Google i innych wyszukiwarkach. Nie będzie łatwo.

Za przykład posłuży mi tu kolega Krzysztof Krawczyk. Pierwsze skojarzenie to śp. wokalista, ale mój kolega Krzysztof Krawczyk to wielkiej sławy fotograf ślubny. Delikatnie pisząc wolał usunąć się w cień z promowania nazwiska i wybrał:

 • Domena: krzysztofmemories.pl
 • Tytuł strony: Fotograf Łódź Krzysztof K. memories

Alternatywnie możesz użyć domen TLD dla swojej branży. Są ich setki, jest w czym wybierać. Jedyny minus dla naszego rynku, te rozszerzenia domeny są w języku angielskim. Jeżeli chcesz stworzyć blog z branży fitness, to nie będzie stanowiło to problemu, gdyż domeny .fitness są uniwersalne w pisowni. Natomiast branża prawnicza będzie miała do dyspozycji domeny .lawyer oraz .law – tu już robi się problem polszczyzny.

Pozostając w temacie łączenia nazwiska/imienia z branżą to nadal dobre rozwiązanie.

Brand lub nazwa firmy jako nazwa domeny

Jeśli celem Twojej osobistej witryny internetowej jest promocja Twojej firmy i prowadzisz ją pod własną marką, a nie swoją osobistą nazwą, to w niektórych przypadkach może być właściwe użycie tej nazwy jako nazwa domeny. Natomiast dobrze zastanów się tym, ponieważ oczekiwania odwiedzających mogą być inne – naturalne. Liczą, że pod nazwą marki znajdzie się firmowa strona internetowa, a nie osobisty blog jej właściciela.

Wracając do domen TLD, jeśli wybierzesz nazwę swojej firmy jako nazwę dla domeny, to najlepszymi domenami do użycia są: .com, .net, .co oraz domeny TLD Twojego kraju lub regionu, np: .pl, .com.pl, .poznan.pl, .warszawa.pl

Masz mnóstwo opcji do wyboru, ale zawsze w pierwszej kolejności pomyśl o celu swojej witryny i oczekiwaniach odwiedzających.

Jak kupić domenę internetową?

Wiesz już całkiem sporo o nazwach domen internetowych, więc jesteś gotowy, aby zarejestrować jedną dla siebie.

Na rynku są tysiące stron na których możesz kupić domenę internetową. Osobiście kupowałem domeny na ok 30 stronach. Finalnie moimi faworytami są:

 • Google Domains – proste ceny, dodatki w cenie, szybkość, bezpieczeństwo i wsparcie techniczne. Brak domen .pl
 • GoDaddy – dużo rozszerzeń, kreator pomysłów na domenę. Są domeny .pl
 • OVH – cena. Są domeny .pl

Powyższa trójka ma swoje plusy i minusy. Oczywiście minusów jak najmniej, dlatego nie musisz już się zastanawiać gdzie kupić domenę. Zrobiłem to za Ciebie w ciągu ostatnich kilku lat.

Zakup domeny – Google Domains

Hosting internetowy

Z definicji hosting to miejsce na serwerze w Internecie na stronę internetową. Hosting www udostępnia do przeglądania online pliki składające się na stronę internetową (np kod, obrazy itp). Każda odwiedzana przez Ciebie witryna internetowa jest hostowana na serwerze. Główne rodzaje hostingów to współdzielone, dedykowany oraz VPS. Różnią się one rodzajem technologii, sposobem zarządzania oraz usługami.

Innymi słowy, hosting to usługa wynajmu miejsca na serwerze w Internecie na witrynę internetową. Każda strona internetowa musi być przechowywana na serwerze, aby była widoczna online. Serwer to komputer w Internecie, który łączy innych użytkowników sieci z Twoją witryną z dowolnego miejsca na świecie.

Wybór odpowiedniego hostingu to poważna decyzja. Od jakości hostingu będzie zależało sporo aspektów Twojej nowej strony internetowej. Między innymi szybkość ładowania, dostępność online, pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Wybór nieodpowiedniego hostingu może być drogą pomyłką.

Ponownie, aby nic nie utrudniać i nie wchodzić w szczegóły techniczne mam dla Ciebie hosting, który w żaden sposób nie utrudni Tobie życia i prowadzenia strony internetowej.

Jak kupić hosting www?

Solidny i szybki hosting www to euHost.co. To doskonały hosting dla fotografa, dla sklepu internetowego oraz dla wymagających stron internetowych. Polecam Tobie ten hosting, abyś miał “święty spokój”.

Poczta email

Kolejny krok to wymarzona własna skrzynka internetowa w domenie. Czasami zdarza się, że widzisz profesjonalną stronę firmową, a na niej adres email do kontaktu w stylu piotr77fotograf@gmail.com. Nie brzmi to profesjonalnie. Prawdopodobnie właściciel nie wiedział jak założyć konto email w swojej domenie lub jego hosting nie ma możliwości stworzenia konta email lub też interfejs poczty w domenie nie odpowiadał właścicielowi domeny i wolał pozostać przy prywatnej skrzynce email.

Istnieją proste rozwiązania, które pozwolą swobodnie korzystać z poczty email w domenie każdemu.

Fani gmail mogą skorzystać Google Workspace. To cały zestaw aplikacji / usług, m.in. poczta gmail we własnej domenie. Niestety ta “wygoda” kosztuje:

google workspace cennik polska

Jeżeli Twój budżet pozwala na dodatkowy koszt miesięczny, to śmiało. Jeżeli jednak chcesz ograniczyć wydatki to proponuję skorzystać z poczty na Twoim hostingu, który chwilę temu założyłeś na Serwer.io.

Jak założyć skrzynkę email?

Instalacja WordPress

Teraz możemy zakończyć etap kwestii technicznych związanych z przygotowaniem do stworzenia strony www. Masz już domenę, hosting oraz działające konto email. Możesz przystąpić do instalacji WordPress. Tu ponownie docenisz polecony hosting, gdyż instalacja strony WordPress ogranicza się do kilku kliknięć i wypełnienia danych w kilku polach. Zaczynajmy!

Wybór motywu dla WordPress

Na tym etapie można zwariować. Jak tylko zaczniesz poszukiwania wymarzonego motywu dla WordPress tak szybko padniesz ofiarą sprzedawców motywów. Serwisy z motywami typu Themeforest, ElegantThemes, TemplateMonster, Flothemes, CreativeMarket… uff jest tego sporo, ale z racji, że nie do końca znasz się na kwestiach technicznych, bo artykuł jest dedykowany początkującym, to powalający procent motywów okaże się pułapką.

Na szczęście możesz zdać się na moje doświadczenie i lata praktyki. Uwzględniając wszelkie kwestie techniczne, pozycjonowanie, wymogi Google i myśl o przyszłej optymalizacji, aby strona ładowała się podczas mrugnięcia okiem skorzystaj z motywu Blocksy. Jeżeli chcesz skorzystać z innego motywu koniecznie przeczytaj artykuł, w którym przetestowałem najszybsze motywy na rynku. Wybierając inny motyw, pozostała część poradnika może nie być w pełni pomocna, gdyż będę tworzył razem z Tobą stronę opartą na motywie Blocksy.

Instalacja motywu Blocksy

Kilka kliknięć i motyw Blocksy dla WordPress będzie zainstalowany. Kolejny prosty krok w poradniku.

Bez wątpliwości dostęp do wersji płatnej Blocksy ułatwi pracę z motywem oraz otworzy nam się droga do wsparcia technicznego. Blocksy Pro / Premium to wydatek rzędu $49/rok za jedną stronę, $69/rok za pięć stron lub $99 za nielimitowaną liczbę stron. Oczywiście są również plany dożywotniej licencji. Biorąc pod uwagę jakość motywu oraz nieustanny rozwój to będzie prawdopodobnie Twój ostatni motyw jaki zakupisz, więc warto skorzystać z opcji licencji dożywotniej. Wtedy jedna strona to wydatek $149 – jednorazowo.

Wygląd strony, czyli design

Zanim zajmiemy się konfiguracją motywu oraz instalacją wtyczek warto zastanowić się jak Twoja strona ma wyglądać. Z pewnością masz już jakąkolwiek wizję wyglądu witryny. Tu prawdopodobnie nasze drogi się lekko rozejdą. Ty będziesz korzystał z dalszej części poradnika, aby nauczyć się obsługi WordPress, sposobu przygotowania treści, ale design będzie nas różnił. Nie przejmuj się, tak właśnie ma być.

Jeżeli brakuje Tobie wizji to proponuję użyć Google i odszukać coś, co będzie Tobie bliskie. Istnieje cała masa stron z inspiracjami… na początek skorzystaj z proponowanych poniżej:

W dalszej części poradnika krok po kroku stworzę strony na podstawie losowo wybranych witryn z powyższych katalogów inspiracji.

Zaplanowałem stworzenie kilku podstron i kilku blog postów (wpisów) w następujący sposób:

 • strona o mnie – prosta i bardzo czytelna na podstawie witryny tgk
 • strona usługi – również zainspirowane tgk
 • strona produkt – nieco bardziej technologiczna zainspirowana stroną główną witryny module
 • strona kontakt – czytelny kontakt z inspiracji TMS
 • strona blog – bez inspiracji, skorzystam z wbudowanego systemu blog w motywie Blocksy

Nie zapomnij o brandingu i kolorystyce. To już pozostawiam Tobie i Twoim wymogom.

Podstawowe wtyczki dla WordPress

Wtyczki podstawowe to nasza najprostsza funkcjonalność. Taki must have. Oto lista wtyczek, które będą bazą dla nowej strony www i pozwolą zrealizować zaplanowany przeze mnie design:

 • Code Snippets
 • GenerateBlocks
 • EditorsKit
 • Gutenberg
 • Loco Translate
 • Show IDs
 • WP Featherlight
 • Ultimate Blocks
 • Gravity Forms
 • Kadence Blocks
 • Conditional Blocks

To mój ulubiony zestaw startowy. Jeżeli tam zabraknie mi funkcjonalności to ruszam po dodatkowe wtyczki

 • Stackable
 • The Plus Blocks for Gutenberg Editor

To już wtyczki z typu “kombajn” – sporo gotowych do użycia bloków, wszystko w jednym.

Struktura stron na WordPress

Planując stronę www musisz pomyśleć o wielu kwestiach. Sam widzisz ile już się wydarzyło w poradniku WordPress krok po kroku: hosting, domena, email, wordpress, motyw, wtyczki… Tyle zrobione, a strona nadal pusta i brzydka.

Struktura stron to podstawa na przyszłość. Oczywiście można to modyfikować w przyszłości, ale w tej kwestii pojawi się kilka kolejnych kwestii technicznych, np przekierowania. Więc ustalmy na początku co i jak ma wyglądać. Tego będziesz się trzymać w przyszłości. Oczywiście dodawanie nowych stron nie będzie stanowiło problemu.

Podstawowa strona powinna zawierać szereg stron najwyższego poziomu:

 • głowna
 • o mnie lub o firmie
 • blog
 • usługi / produkty
 • kontakt

To prawdopodobnie solidne minimum dla każdej strony firmowej.

Konfiguracja motywu WordPress

Przyjemna część przed Tobą. Jak już masz zaplanowany design to czas skonfigurować motyw. Ustalić fonty, wielkości, szerokości, kolory, odstępy i inne podstawy wyglądu nowej strony www.

Content – przygotowanie materiałów na stronę www

Prawdę mówiąc ten krok będzie krokiem milowym. Z życia wiem, że przygotowanie treści zajmie Tobie najwięcej czasu. Musisz napisać lub zlecić napisanie tekstów – dla wszystkich podstron i blogów, które opublikujesz na start. Potrzebujesz przygotować grafiki i zdjęcia. Musisz również zaplanować co gdzie będzie umiejscowione na stronie. W tym Tobie nie pomogę, ale służę radą co do copywriterów (lista godnych polecenia wkrótce)

Służę natomiast pomocą w kwestii przygotowania zdjęć na stronę www.

Tweaks – czyli niezbędne snippety

Będąc przy tworzeniu treści na stronę www warto od razu zadbać o małe co nie co dla naszej strony. Ten krok nie jest obowiązkowy, ale z pewnością ułatwiający życie strony WordPress. Oto moja lista code snippets – taki mały niezbędnik.

Wpisy na blogu

Często widzę w Internecie pytanie czym jest blog i czym się różni od strony internetowej. Nie komplikująć, blog to rodzaj strony internetowej, w której treść jest prezentowana w odwrotnej kolejności chronologicznej (najnowsze treści pojawiają się jako pierwsze). Treść blog to w slangu internetowym wpis lub artykuł lub post na blogu.

A więc czym różni się blog od strony internetowej? Praktycznie niczym! Blog to rodzaj strony internetowej, a różnica polega na tym, że blogi są regularnie aktualizowane o nowe treści. Typowe strony internetowe mają statyczny charakter. Treść jest zorganizowana w strony (było o tym chwilę temu – struktura stron). Strony te nie są często aktualizowane.

Bardzo często blogi są częścią integralną witryny internetowej. Często firmy mają sekcję blogów, w której regularnie tworzą treści, aby informować i edukować swoich klientów.

WordPress jest używany właśnie do tworzenia strony internetowych, blogów lub obu tych treści w postaci jednej witryny internetowej.

Wygląd strony bloga

Wiesz już, że blog to bardzo ważny i praktyczny element Twojej nowej witryny internetowej. Aby nie przeładować WordPressa dodatkowymi (zbędnymi) wtyczkami, możesz skorzystać z wbudowanych układów strony blog, które są w motywie Blocksy. To tylko kilka kliknięć i Twoja strona blog będzie gotowa.

Jak stworzyć stronę o mnie / firmie?

Jedna z podstawowych stron w naszej nowej witrynie. Postaraj się, aby nie była to strona sprzedażowa. Pokaż siebie, swoją firmę, historię, filozofię itd. Zapraszam do obejrzenia video, na którym pokazuję krok po kroku jak zbudować przykładową stronę o mnie

Jak stworzyć stronę kontakt?

Na Twojej witrynie internetowej nie może zabraknąć funkcjonalnej strony jaką jest strona kontakt. Dzięki tej stronie odwiedzający, czyli potencjalni klienci, będą mogli w prosty sposób skontaktować się z Tobą. Prosty formularz wystarczy.

Moim faworytem w kwestii formularzy jest wtyczka Gravity Forms. Niestety jej pełna opcja to wydatek ponad $200. Zatem do stworzenia prostego formularza wykorzystamy WPForms – jest to wtyczka z opcją przeciągnij i upuść, więc budowanie formularza nie powinno być skomplikowane.

Poniższy film video ułatwi Tobie stworzenie strony kontakt. Krok po kroku zobaczysz jak stworzyć działającą stronę kontakt.

Jak stworzyć stronę usługi?

Kolejny film video krok po kroku przedstawiający jak pracować z blokami, aby przelać własną wizję na stronę internetową. Poradnik budowy przykładowej strony usługi / oferta:

Jak stworzyć stronę produktu?

Zaawansowane metody pracy z blokami WordPress – poradnik video budowy przykładowej strony produktu:

Jak stworzyć stronę główną?

Tu pozostawię Tobie totalną dowolność. Na podstawie poradnika strona o mnie, strona produktu i strona oferta jesteś w stanie zrobić już wszystko co potrzebujesz. Odwagi, zacznij testować! Jak już powstanie Twoja samodzielnie zrobiona strona, sprawisz mi ogromną radość zostawiając link do swojej strony w komentarzu pod postem. Jeszcze większy uśmiech sprawisz, gdy udostępnisz ten poradnik na swoim blogu, w mediach społecznościowych lub gdziekolwiek, aby zobaczyło go jeszcze więcej osób, które potrzebują stworzyć stronę www.

Z ciekawostek, które mogą się przydać przy budowie strony głównej to Blocksy Shortcode – czyli fragment kodu, który pozwala osadzić blog posty w dowolnym miejscu Twojej witryny www. Przeczytasz o tym więcej w artykule na moim blogu: Blocksy Posts Shortcode.

Narzędzia Google dla WordPress

Narzędzia od Google są za darmo! Aż wstyd z nich nie skorzystać. Mam dla Ciebie dwie propozycje:

 • Google Analytics – ogrom raportów o tym co się dzieje na Twojej stronie WordPress i jakich masz odwiedzających

Wtyczka do SEO – Rank Math

Coś co właściciele stron lubią najbardziej! Wszelkie pomocne narzędzia, które pomogą nam w pracy ze stroną. W tym kroku mam dla Ciebie poradnik wtyczki do SEO Rank Math. Nie zniechęcaj się, trochę tekstu i filmów pod linkiem poniżej.

Zapraszam do przeczytania artykułu Rank Math SEO dla WordPress

Optymalizacja strony WordPress

Nie bez podstaw poleciłem Tobie rewelacyjny hosting dla WordPress od Serwer.io. Optymalizacja Twojej strony www sprowadzi się do zainstalowania wtyczki LS Cache, wygenerowania klucza domeny, ustawienia optymalizacji zdjęć i włączenia Guest Mode. Motyw Blocksy w dużym stopniu jest elastyczny przy optymalizacji LS Cache. Dzięki temu, całkowita optymalizacja Blocksy zajmie Tobie mniej niż 7 minut. Zapraszam do obejrzenia poniższego video z optymalizacją WordPress krok po kroku!

Podsumowanie

Obecność firmy w Internecie, niezależnie od branży, może mieć ogromny wpływ na jej sukces. W dzisiejszych czasach niektóre firmy nadal nie zdają sobie sprawy, że większość ich klientów chętnie odwiedzi ich witrynę internetową. O tym najczęściej dowiadujemy się przy okazji problemów z dostępem do mediów społecznościowych, jak np. awaria Facebook, awaria Instagram, itd.

Pamiętaj, że posiadanie strony internetowej, może być źródłem większych przychodów. Tak, jakość Twojej witryny internetowej wpływa na wyniki, ale celem tego artykułu było podkreślenie znaczenia strony internetowej oraz upewnienie się, że bez przeszkód i bez technicznej wiedzy stworzysz witrynę internetową dla siebie lub swojej firmy.

Mam nadzieję, że poradnik WordPress krok po kroku w tej formie, okazał się skuteczną pomocą dla Ciebie. Mam również nadzieję, że wiedza, którą podzieliłem się z Tobą była łatwa do zastosowania. Oczywiście, jeżeli masz jakiekolwiek problemy, pisz śmiało, skorzystaj z konsultacji online – wszystko na moim blogu jest po to, aby pomóc Tobie rozwijać stronę internetową.

Jeżeli problemem w stworzeniu strony internetowej jest Twój ograniczony czas, chętnie porozmawiam o Twoim projekcie – jestem przekonany, że mogę wykonać dla Ciebie witrynę, która spełni Twoje oczekiwania.

Jeżeli jesteś zainteresowany zleceniem mi budowy Twojej strony internetowej napisz do mnie na:

Telegram
WhatsApp
Czy wiesz, że udostępniając ten artykuł pomagasz mi? Dziękuję za Twoje wsparcie.

Darmowa Subskrypcja

Zapisz się do darmowego newslettera i zyskaj przedpremierowy dostęp do nowych artykułów oraz szkoleń i ofert specjalnych

Jeden komentarz

 1. Tomku! Dziękuję ! Dzięki tym poradnikom postawiłem stronę zupełnie sam 🙂

  Jeszcze muszę tylko zrobić kilka rzeczy i wziąć się za seo, ale myślę, że podstawowe strony całkiem mi wyszły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *